"Poniżanie to też przemoc!". Fundacja Sexed.pl ruszyła z kampanią i telefoniczną Linią Pomocy

Fundacja Sexed.pl uruchomiła telefoniczną Linię Pomocy dla osób, które doświadczają przemocy w bliskich relacjach i związkach. Towarzyszy temu kampania, mająca na celu uświadomienie, czym jest przemoc i jakimi zachowaniami się objawia.

"16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć" to coroczna, międzynarodowa kampania, która odbywa się zawsze między 25 listopada a 10 grudnia. Z tej okazji założona przez Anję Rubik Fundacja Sexed.pl przygotowała serię krótkich filmów, których celem jest uświadomienie, czym jest przemoc i uwrażliwienie na jej przejawy.

Zobacz wideo Czym jest edukacja seksualna?

Sexed.pl zwraca uwagę na publiczne poniżanie

W ramach akcji 15 grudnia do sieci trafił film w reżyserii Tomasza Wasilewskiego pt. "Przemoc w białych rękawiczkach". To trzeci, a zarazem ostatni odcinek cyklu, w którym Sexed.pl zwraca uwagę na zjawisko public shamingu, czyli zawstydzania i upokarzania ludzi w przestrzeni publicznej dla okazania władzy nad drugą osobą.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

"W bliskich relacjach public shaming może być toksyczną drogą do wymuszenia szacunku poprzez wywołanie lęku, obawy, respektu u partnera / partnerki" - wyjaśniają edukatorzy i zadają pytanie: "Gdzie jednak leży granica cynizmu i ironii, a gdzie zaczyna się przemoc?". W filmie wystąpili znani młodzi aktorzy: Jakub Gierszał, Marcin Miodek, Marta Nieradkiewicz i Marta Ścisłowicz. Za zdjęcia odpowiada Michał Englert.

Sexed.pl kieruje swoją kampanię społeczną nie tylko do osób doświadczających przemocy i stosujących przemoc wobec innych, ale też świadków, którzy często ze strachu lub poczucia bezradności nie wiedzą, jak mogą pomóc. To bardzo ważne, aby ciężar odpowiedzialności za przemoc nie spoczywał jedynie na barkach ofiary, ale też osób, które są jej świadkami. 

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ofiara gwałtu. Zdjęcie ilustracyjneHiszpania. W czasie pandemii liczba gwałtów drastycznie wzrosła

Linia Pomocy Sexed.pl. Gdzie zgłosić się po pomoc?

Jeśli jesteś jedną z takich osób, możesz zgłosić się o wsparcie na Linię Pomocy Sexed.pl.  Psychologowie doświadczeni w przeciwdziałaniu przemocy i w interwencjach kryzysowych dostępni są od poniedziałku do piątku, godzinach od 16:00 do 20:00. Można zadzwonić pod numer 720 720 020 lub skorzystać z live czatu na stronie www.sexed.pl.

Śląski Uniwersytet Medyczny - zdjęcie ilustracyjneKatowice. Molestowanie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym? Pracownicy z zarzutami

Więcej o: