Warszawa. Tunel pod Ursynowem w końcu ma zostać otwarty. "W ciągu kilku najbliższych dni"

- Jak wszystkie procedury się skończą, to myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni tunel zostanie otwarty - powiedział Konstanty Radziwiłł. Wojewoda mazowiecki brał w środę udział w ćwiczeniach służb ratowniczych.
Zobacz wideo Pędził tunelem, wyprzedzając radiowóz. Po zatrzymaniu wyjaśnił, że podoba mu się dźwięk silnika przy tej prędkości

W środę w tunelu pod warszawskim Ursynowem odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. "Doskonalone są procedury współdziałania policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i GDDKiA. Sprawdzane są systemy bezpieczeństwa" - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wziął w nich udział m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł poinformował, że środowe ćwiczenia są "ostatnim akcentem przed podjęciem ostatecznych decyzji o dopuszczeniu tunelu do użytkowania". - Ćwiczyliśmy wypadek w postaci zapalenia się autobusu, wybiegania ludzi pod koła z ofiarami śmiertelnymi w efekcie karambolu samochodów, które najeżdżały na ten wypadek. Sprawdzamy, czy wszystkie procedury zadziałają - powiedział, jak cytuje Onet za PAP.

Wojewoda mazowiecki zaznaczył, że po zakończeniu ćwiczeń analizowane będzie, czy wszystkie procedury zadziałały. - Jeżeli tak będzie, to naprawdę już bardzo niedługo ten tunel będzie można otworzyć - stwierdził.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Siedziba TVN S.A. w WarszawieCzłonek KRRiT o "znaczących nieprawidłowościach" ws. koncesji dla TVN24

Tunel pod Ursynowem gotowy był już w sierpniu

O tym, że tunel pod Ursynowem jest gotowy, informowaliśmy w sierpniu tego roku. Inwestycja ma 2,3 km długości i jest obecnie najdłuższym tego typu obiektem w kraju. Z uwagi na długość wyposażony jest w system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych. W tunelu znajdują się również hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa. Wzdłuż jego ścian znajdują się chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego.

Na początku lipca szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski mówił, że "możliwe" jest, że droga zostanie udostępniona kierowcom we wrześniu. Tak się jednak nie stało. Obiekt kilka razy otrzymał negatywną opinię straży pożarnej.

Tunel to ostatniego element potrzebny do otwarcia odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Ta z kolei jest częścią autostrady A2 między zachodnią granicą państwa a - docelowo - wschodnią.

Rzecznik rządu Piotr MullerMüller: Bez wątpienia na terenie Polski jest już wariant omikron

Więcej o: