Pogoda IMGW na Boże Narodzenie 2021. W kolejnym tygodniu zima może powrócić na dobre

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w trzecim tygodniu grudnia temperatura wzrośnie, jednak już w weekend zacznie stopniowo spadać. Jeżeli prognozy się potwierdzą, ochłodzenie przyjdzie już w przedostatnim tygodniu grudnia, a święta dla niektórych mieszkańców Polski będą białe.

Mimo że obecnie odczuwalne jest ocieplenie, które będzie towarzyszyło mieszkańcom Polski jeszcze przez kilka najbliższych dni, już w weekend (18 i 19 grudnia) pogoda ma zacząć się zmieniać. Niewykluczone, że w tym roku w święta Bożego Narodzenia wreszcie spadnie śnieg. 

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Pogoda IMGW. Po ociepleniu nadejdzie zima. Możliwy dwucyfrowy mróz i białe święta

Modele meteorologiczne na ten moment wskazują, że temperatura w czwartek 16 grudnia wzrośnie (miejscami nawet do 10 stopni), jednak już od piątku zacznie powoli spadać. We wtorek 21 grudnia termometry w kraju mogą pokazać kilka stopni poniżej zera, a na południu i południowym zachodzie zapowiadane są także opady śniegu. 

Więcej prognoz pogody znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Jak podaje IMGW, przymrozki mogą wystąpić już w nocy 18 i 19 grudnia. Wszystko wskazuje również na to, że od poniedziałku 20 grudnia rozpocznie się ochłodzenie, które najprawdopodobniej sprowadzi do Polski także opady śniegu na nizinach.  Meteorolodzy informują, że najwięcej śniegu może wówczas spaść na terenie górskim oraz wybrzeżu. 

"Możliwa byłaby znacznie niższa temperatura powietrza, w tym nawet dwucyfrowy mróz. Nie można wykluczyć, że taki stan utrzyma się do okresu świątecznego, co oznaczałoby, że święta minęłyby pod znakiem zimowej pogody" - pisze IMGW.

Pogoda. Ostrzeżenie 1 stopnia przed intensywnymi opadami śniegu 

IMGW wydało także wstępne ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na piątek 17 grudnia. Opady mają wówczas wystąpić w trzech województwach na południu polski: małopolskim, śląskim i podkarpackim. Szczególną ostrożność w ten dzień powinni zachować zwłaszcza kierowcy. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Więcej o: