"Ilu górników poniosło śmierć?". Prezydent Katowic przeprasza za wpis i zapowiada surowe konsekwencje

Prezydent Katowic Marcin Krupa przeprasza za wpis, który promował koncert upamiętniający pacyfikację kopalni Wujek. "Przepraszam za post napisany przez pracownicę naszego urzędu. W tej sprawie zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe" - napisał Krupa.

"Na profilu FB Urzędu Miasta Katowice ukazał się skandaliczny wpis dotyczący pacyfikacji kopalni Wujek. To w pełni zrozumiałe, że wpis wywołał tak mocne oburzenie wielu mieszkańców. Tragiczna śmierć 9 zamordowanych przez ZOMO górników jest jedną z najstraszniejszych kart historii naszego regionu" - napisał na Facebooku Marcin Krupa. 

Zobacz wideo Czy wybory mogą zostać sfałszowane? Pytamy posła Szczerbę

Prezydent Katowic przeprasza za wpis. "Zostaną wyciągnięte konsekwencje"

Prezydent Katowic odniósł się do wpisu na oficjalnym profilu Katowic. Post promował koncert poświęcony górnikom zamordowanym 16 grudnia 1981 roku. "Jutro o godzinie 19.30 w NOSPR odbędzie się koncert pamięci 'Dziewięciu z Wujka' z okazji rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek" - napisano. Koncert promowano konkursem. "Z tej okazji mamy dla was 10 podwójnych wejściówek. Aby je zdobyć, wystarczy napisać (...), ilu górników poniosło śmierć w wyniku zamieszek?" - można było przeczytać.

Historyczny bunt przeciwko premierowi Borisowi JohnsonowiHistoryczny bunt przeciwko Johnsonowi. Złe sondaże i prognozy dot. pandemii

"Jako prezydent Katowic osobiście przepraszam za post napisany przez pracownicę naszego urzędu. W tej sprawie zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe" - podkreślił we wpisie Marcin Krupa. 

16 grudnia 1981 roku ZOMO, milicja i wojsko przystąpiły do ataku na górników strajkujących na terenie kopalni "Wujek" w Katowicach. W trakcie starcia zginęło dziewięciu protestujących: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk, Zenon Zając. Najmłodszy z zastrzelonych miał 19 lat.

Nowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się 15 grudnia? Lista limitówNowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się 15 grudnia? Lista limitów

Więcej o: