Radom. Ksiądz podejrzewany o molestowanie organizował Światowe Dni Młodzieży. Jest pismo kurii

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi postępowanie w sprawie 42-letniego księdza z diecezji radomskiej, którego dwie młode kobiety oskarżają o wykorzystywanie seksualne. Radomska kuria zdecydowanie zareagowała na te doniesienia. Wspomniany ksiądz jest wicedyrektorem krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Jak informuje "Wyborcza", duchowny jest aktualnie zastępcą dyrektora krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Do niedawna 42-letni duchowny był też diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i prezesem fundacji "Młodzi Radom". Ponadto prowadził zajęcia ze studentami.

Zobacz wideo Martel do Dziwisza: Kardynale, nie rób tego dla siebie, zrób to dla Jana Pawła II

Radom. Młode kobiety oskarżyły księdza o molestowanie. "Został odwołany ze wszystkich funkcji"

42-letni ksiądz był znany w diecezji w Radomiu (woj. mazowieckie), gdzie pełnił posługę w różnych parafiach. Z informacji przekazanych "GW" przez rzecznika prasowego zamojskiej prokuratury wynika, że postępowanie zostało wszczęte po tym, jak kilka młodych kobiet poinformowało prokuraturę i radomską diecezję o molestowaniu seksualnym przez tego księdza.

Chociaż prace śledczych są dopiero na początkowym etapie, to kuria z Radomia już teraz przeprosiła pokrzywdzone, które "zostały dotknięte niedopuszczalnym postępowaniem". Sam duchowny został wysłany na przymusowy urlop.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Manifestacja w Poznaniu po śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny"Kobieta powinna mieć wybór". Manifestacje po śmierci Izy. W sobotę kolejne [ZDJĘCIA]

"Po otrzymaniu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych, Biskup Radomski niezwłocznie podjął decyzje, na mocy których wprowadzono odpowiednie procedury kanoniczne i zostało przekazane do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ksiądz został odwołany ze wszystkich funkcji i zastosowano wobec niego ograniczenie posługi kapłańskiej, szczególnie wobec członków duszpasterskich grup młodzieżowych. Potwierdzamy zdecydowaną gotowość do otoczenia troską oraz odpowiednią pomocą osoby pokrzywdzone i jesteśmy zdeterminowani, aby z całą konsekwencją chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem, szczególnie przez osoby duchowne" - czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie radomskiej kurii.

Prymas o raporcie Terlikowskiego: Kościół musi stawać po stronie pokrzywdzonychPrymas o raporcie Terlikowskiego: Kościół musi stawać po stronie pokrzywdzonych

*****

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli ty lub bliska ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>> 

Więcej o: