Pogoda. Niż Lucjan przyniesie ocieplenie do Polski. Jaka pogoda czeka nas w Boże Narodzenie?

Niż Lutz, nazywany również Lucjanem, niebawem pojawi się nad Polską i przyniesie ocieplenie. Termometry niebawem pokażą nawet 8 stopni.

Ciepły front atmosferyczny wkroczy do Polski od zachodu i wyprze zimne masy powietrza. Zdaniem Arlety Unton-Pyziołek z tvnmeteo.pl, w ciągu kilku kolejnych dni temperatura w kraju wzrośnie i systematycznie będzie do nas docierać więcej łagodniejszych mas powietrza. 

Zobacz wideo Kiedy pierwsze małe reaktory jądrowe w Polsce? Piotr Woźny: 2029-2030 to realny termin

Pogoda. IMGW ostrzega wschodnią Polskę przed gołoledzią 

Instytut Metodologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią w województwach położonych na wschodzie Polski. "Miejscami prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź" - czytamy we wtorkowym w komunikacie.

Żółty alert obowiązuje w województwie: 

  • warmińsko-mazurskim (z wyłącznie północno-zachodniej części),
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim,
  • łódzkim (wschodnia część województwa).

Prognoza pogody IMGW na tydzień 14-19 grudnia 

Na początku tygodnia czekają nas opady śniegu oraz śniegu z deszczem. We wtorek na wschodzie Polski przewidywane są opady marznące, które spowodują gołoledź na drogach i chodnikach. Synoptycy prognozują również gęste mgły, a termometry wskażą od -6 stopni na południu do 4 nad morzem, z kolei w górach może być nawet -13 stopni. Pochmurnie będzie także w środę, a na wschodzie czekają nas opady deszczu oraz mżawka i opady marznące. Temperatura spadnie do - 5 stopni w górach, ale na zachodzie będzie nawet do 8 stopni. Nad morzem będą 4 stopnie, a na wschodzie 1 stopień.

Przeczytaj więcej podobnych informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Zima w BieszczadachPogoda. W nocy ścisnął mróz, w Bieszczadach "śnieg po kolana"

W czwartek czekają nas przejaśnienia - deszcz będzie padać tylko miejscami. Termometry wskażą od -1 do 8 stopni. Jeszcze bardziej słonecznie ma być w piątek, a temperatura z czwartku utrzyma się. Dodatkowo synoptycy prognozują, że powieje wiatr, który w porywach osiągnie do 55 km/h. W weekend ponownie czeka nas powrót zachmurzeń i opadów śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu, a termometry wskażą od -4 stopni do 7. 

zdjęcie ilustracyjneOstrzeżenia IMGW: gęsta mgła, a pod koniec tygodnia intensywne opady śniegu

Pogoda na Boże Narodzenie 2021

Jak podaje portal fanipogody.pl, chłodniejsze masy powietrza wrócą do Polski po 21 grudnia. Wtedy też ocieplenie zakończy się za sprawą wyżu znad północy Europy. Wówczas do kraju napłyną chłodne masy powietrza.

Z wyliczeń GFS wynika, że na południu kraju dzień przed Wigilią temperatura może spaść w nocy do nawet -20 stopni. "Silny mróz miałby panować praktycznie w całym kraju. Podobny chłód widzi model przez całe święta" - czytamy. Portal wskazuje, że będzie też padał śnieg.

Więcej o: