W dniach 10-12 grudnia Kantar przeprowadził sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym zapytano Polaków o szczepienia. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich osób.
Jednym z pytań, jakie zadano respondentom, była kwestia obowiązku szczepień. Okazuje się, że większość badanych uważa, że przepis ten powinien zostać wprowadzony. 41 proc. uważa, że obowiązek powinien dotyczyć wszystkich, natomiast kolejne 19 proc., że tylko niektórych grup zawodowych lub społecznych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się natomiast 37 proc. respondentów, 3 proc. a wyraziło niezdecydowanie.
O obowiązek szczepień zapytał w listopadzie także IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Za jego wprowadzeniem dla wszystkich opowiedziało się wówczas 38,4 proc. badanych, natomiast dla wybranych grup zawodowych - 13,0 proc. W listopadzie tego roku na wprowadzenie takiego kroku dla wszystkich powyżej 14 roku życia jako pierwsza w Europie zdecydowała się Austria (przepisy te mają obowiązywać od lutego 2022 roku). Od stycznia podobne przepisy mają obowiązywać także w Grecji - w tym przypadku jednak tylko obywateli powyżej 60 r.ż.
W badaniu zapytano Polaków także o to, czy w kraju powinny zostać wprowadzone przywileje dla zaszczepionych (64 proc. odpowiedziało, że tak, przy czym 42 proc. osób była w tej kwestii zdecydowana, 32 proc. pomysł ten się nie spodobał, w tym 19 proc. była mu "zdecydowanie" przeciwna, a 4 proc. respondentów nie umiało odpowiedzieć na pytanie) oraz czy rząd robi wszystko, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa (60 proc. uznało, że nie, z czego 33 proc. zdecydowanie, kolejne 22 proc. opowiedziało się za opcją "raczej tak", 12 proc. "zdecydowanie tak", a 6 proc. nie umiało udzielić odpowiedzi).
Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W niedawnym czasie o przywileje dla zaszczepionych zapytało Polaków w swoim sondażu także United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". "Czy pani/pana zdaniem certyfikaty covidowe potwierdzające szczepienie powinny być obowiązkowe przy wchodzeniu do..." - tak brzmiało pytanie. Odpowiedzi różniły się w zależności od miejsca, w którym takie rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone, jednak większości Polaków pomysł ten się podoba - pozytywne odpowiedzi wahają się od 54,3 proc. do 62,4 proc. Całe badanie przeczytać można TUTAJ.