Karkonosze - ciekawe zjawisko optyczne w górach. Halo wokół Słońca uwiecznione na zdjęciach

Karkonoski Park Narodowy zamieścił w swoich mediach społecznościowych wyjątkowe zdjęcia. W sobotę w górach można było obserwować zjawisko optyczne zwane "halo", czyli aureolę wokół Słońca.
Zobacz wideo Giżycko. Policja patrolowała z pomocą drona zamarznięte jeziora. Widok z góry jest niesamowity

Halo to zjawisko optyczne, które obserwowane jest wokół tarczy Słońca lub Księżyca w wyniku załamania się światła na kryształkach lodu. Ze względu na wiele możliwych ustawień, a także rodzajów samych kryształów, występuje wiele typów tego efektu. 11 grudnia turyści wędrujący po Karkonoszach mieli okazję przyjrzeć się zjawisku na własne oczy.

Zima w Bieszczadach Pogoda. W nocy ścisnął mróz, w Bieszczadach "śnieg po kolana"

Halo - niezwykłe zjawisko optyczne w Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy zamieścił na Facebooku dwa wpisy dotyczące zjawiska zwanego halo, które pojawiło się na niebie w sobotę 11 grudnia. "Słoneczne halo, kiedy światło słońca rozszczepia się na kryształkach lodu unoszących się w powietrzu" - napisano pod opublikowanym nagraniem.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Śnieżka - zdjęcie ilustracyjne Poszedł na Śnieżkę w szortach. Kiedy zmarzł, ukradł kurtkę ratownikowi GOPR

Efekt halo - na czym polega to zjawisko optyczne?

Wbrew pozorom halo możemy spotkać o każdej porze roku i dnia, na każdej szerokości geograficznej, choć największe prawdopodobieństwo przypada zimą, zwłaszcza na obszarach pokrytych lodem i w górach. Jak czytamy na portalu naukowiec.org, zjawisko to na ogół objawia się w formie białego pierścienia światła, choć zdarza się, że rozproszenie światła sprawia, że przyjmuje ono kolor tęczy.

"Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych - cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej" - czytamy. Najczęstszym typem tego zjawiska jest halo 22 stopni (małe halo), które występuje w postaci okręgu lub jego fragmentu o promieniu kątowym 22 stopni. Niekiedy obserwowane są także tzw. duże halo, o rozmiarze 46 stopni.

Więcej o: