Abp Stanisław Nowak nie żyje. Duchowny miał 86 lat

Arcybiskup Stanisław Nowak zmarł w wieku 86 lat. O śmierci abp. seniora archidiecezji częstochowskiej poinformowała kuria metropolitalna.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, abp Stanisław Nowak był kapłanem przez 63 lata, z czego przez 37 lat był też biskupem. Duchowny zmarł w niedzielę 12 grudnia w wieku 86 lat.

Abp Stanisław Nowak nie żyje. W 1984 roku otrzymał święcenia biskupie

Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 roku w Jeziorzanach w województwie lubelskim. Ukończył też II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Tam też rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Wówczas też przyjął motto posługi kapłańskiej. Wybrał słowa św. Pawła Apostoła - "Miłość Chrystusa przyciska nas".

Na początku pracował jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-1979 był ojcem duchownym krakowskiego seminarium, z przerwą na studia z teologii na Instytucie Katolickim w Paryżu, które ukończył doktoratem. Od 1971 roku był kierownikiem katedry teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Zmarł 35-letni prokurator Mateusz KrzyżanowskiNie żyje Mateusz Krzyżanowski. Ceniony prokurator z Grójca miał 35 lat

W 1979 roku został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1984 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim. Święceń biskupich udzielił mu Prymas Polski kard. Józef Glemp. W latach 1989-1996 był przewodniczącym Komisji Maryjnej w KEP. W 2004 roku papież Jan Paweł II ustanowił go drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej.

W 2010 roku, po ukończeniu 75 lat, złożył rezygnację z urzędu. W 2011 roku papież Benedykt XVI mianował na jego miejsce biskupa Wacława Depo.

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Więcej o: