Pogoda - zima długo utrzyma się w Polsce. Długoterminowa prognoza IMGW aż do kwietnia

Wszystko wskazuje na to, że prawdziwa zima do Polski dopiero nadciągnie. Według pogody długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do kwietnia średnia temperatura kraju utrzymywać może się poniżej wieloletniej normy. Dodatkowo, całkiem możliwe, że w marcu zamiast ocieplenia wystąpią opady śniegu.

Mimo nadchodzącego w trzecim tygodniu grudnia ocieplenia, synoptycy wskazują, że już od stycznia w Polsce znów najprawdopodobniej wystąpi mróz, a także opady śniegu. Wyjątkowo chłodnym miesiącem ma być również marzec, kiedy temperatura w kraju może spaść poniżej wieloletniej normy. 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Pogoda długoterminowa na styczeń i luty 2022. Najzimniej na południu Polski

Według eksperymentalnej pogody długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, styczeń może być wyjątkowo chłodnym miesiącem dla południowej i południowo-zachodniej części Polski. To właśnie na tym obszarze temperatura spadnie poniżej wieloletniej normy (z lat 1991-2020). Z kolei w północnej i północno-wschodniej części kraju, pogoda ma być charakterystyczna dla tego miesiąca. Z dostępnych obecnie danych, wiele wskazuje na to, że w styczniu na nizinach wystąpią także opady śniegu, a temperatura spadnie znacznie poniżej 0 stopni. 

Więcej prognoz pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

LipnoLipno. Drogowcy kosili trawę w śniegu. "Żyjemy w kraju absurdu"

Luty z kolei może być miesiącem, w którym temperatura utrzyma się na poziomie normy z poprzednich lat. Jeżeli prognoza długoterminowa się potwierdzi, zima i opady śniegu nie opuszczą mieszkańców Polski także i w tym okresie. 

Długoterminowa prognoza pogody IMGW. Chłodny marzec i ocieplenie w kwietniu 

Jak wskazuje IMGW, marzec najprawdopodobniej będzie miesiącem wyjątkowo chłodnym. Według długoterminowej prognozy, średnia temperatura w całym kraju spadnie poniżej wieloletniej normy. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, w marcu mogą wystąpić nawet opady śniegu. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Ocieplenie i wyższe temperatury w 2022 roku mają wystąpić dopiero w kwietniu. To właśnie wtedy synoptycy zapowiadają temperaturę powyżej wieloletniej normy. To z kolei oznacza, że pierwszy prawdziwy powiew wiosny, Polacy mogą odczuć dopiero w tym miesiącu. 

Więcej o: