Pogoda. Alerty pogodowe dla 9 województw. "Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega - drogi mogą być śliskie, a to ze względu na marznące opady i gołoledź. Synoptycy wydali alerty pogodowe dla dziewięciu województw.

Mapa alertów pogodowych, którą można znaleźć w galerii zdjęć dołączonych do tego artykułu, została opublikowana na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z niej, że marznące opady dadzą się we znaki mieszkańcom połowy kraju. Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia zostało wydane dla województw:

  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego,
  • świętokrzyskiego, 
  • lubelskiego,
  • mazowieckiego,
  • podlaskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • łódzkiego (z wyłączeniem powiatów zachodnich).
Zobacz wideo Kiedy zmienić opony na zimowe?

"Przed nami trudne warunki pogodowe: opady śniegu i opady marznące. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko, a widzialność może być znacznie ograniczona" - pisze IMGW na Twitterze. W komunikacie pogodowym czytamy z kolei, że "obserwuje się i nadal prognozowane są miejscami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź". Alerty pogodowe dotyczące marznących opadów będą obowiązywać do godz. 9 w piątek 10 grudnia. 

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Britain WeatherWyspy Brytyjskie. Orkan Barra sieje spustoszenie [GALERIA]

Trudne warunki na drogach. IMGW apeluje o rozwagę. "Mamy jedno życie"

Synoptycy apelują, aby na drogach zachować ostrożność i nie przeceniać swoich możliwości. Przypominają również, że nie tylko śnieg powoduje, że podróż autem może być niebezpieczna -  równie groźna może okazać się zmienna pogoda. 

"Wielu kierowców w szczególny sposób obawia się jazdy w sezonie zimą. Niepokój budzą w nich jednak przede wszystkim opady śniegu oraz oblodzona nawierzchnia. Tymczasem ostrożność należy zachować również wtedy, gdy śnieg już się rozpuści, a temperatura waha się w okolicach zera. [...] Mamy jedno życie, jedno zdrowie i szanujmy je, tak jak i zdrowie innych" - czytamy w zimowym vademecum kierowcy IMGW

Wiceminister sportu Łukasz Mejza i Tomasz Guzowski podczas konferencji prasowej w Warszawie, 08.12.2021 r."Wstyd", "pajacowanie". W PiS złość i śmiech po obronie Mejzy. Dymisja odroczona

Więcej o: