Nauczyciele Roku przeciwko "lex Czarnek". "Nie chcemy szkoły opartej na strachu"

15 nauczycieli wybranych w poszczególnych latach Nauczycielami Roku zaapelowało do parlamentarzystów o wzięcie pod uwagę ich wątpliwości związanych ze zmianami w edukacji. "Zaprezentowane propozycje budzą nasze uzasadnione wątpliwości. Nie chcemy szkoły opartej na strachu" - czytamy w liście.
Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował we wtorek 7 grudnia, że 14 grudnia Sejm zajmie się projektem nowelizacji dotyczącej kuratorów oświaty. Na drugi dzień minister przekazał jednak, że resort wycofuje się z "przepisu zwiększającego liczbę członków komisji, jeśli chodzi o stronę kuratoryjną" - pisze TVN24. Tymczasem 15 pedagogów, którzy w poszczególnych latach zostali wybrani Nauczycielami Roku, wystosowało list do posłów i posłanek oraz senatorów i senatorek w sprawie zmian w edukacji.

Nauczyciele Roku przeciwni "lex Czarnek"

"W związku ze złożeniem w Sejmie ustaw dotyczących zmian w edukacji i skierowaniem ich do prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz planem szybkiego procedowania mimo protestów wielu środowisk nauczycielskich, uczniowskich i rodzicielskich, organizacji społecznych oraz samorządów, jako Nauczyciele Roku wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pomysłów" - napisano w liście. Chodzi między innymi o wzmocnienie roli kuratora oświaty w kwestii wyboru bądź odwołania dyrektora placówki czy wpływie na prowadzenie i przebieg zajęć dodatkowych.

Pedagodzy podkreślili, że zmiany te uważają za niebezpieczne i zaapelowali o ich odrzucenie, przedstawiając kilka powodów, dla których warto to zrobić. Wcześniej pomysł został skrytykowany także m.in. przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Więcej aktualnych informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

"Lex Czarnek" okiem Nauczycieli Roku: Nie chcemy szkoły opartej na strachu

Jak czytamy w liście, zdaniem nauczycieli powołujących się na zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka, "projektowane prawo może być dodatkowym narzędziem służącym dyscyplinowaniu dyrektorów, a nie chroniącym dobro dzieci". Pedagodzy podkreślają także, że zwiększone uprawnienia kuratorów oświaty pozwolą im odwołać dyrektora, jeśli ten nie wypełni pokontrolnych zaleceń - niezależnie od ewentualnego sprzeciwu organów prowadzących placówkę, nauczycieli czy rodziców - czytamy. Dodatkowo zdaniem nauczycieli, kurator oświaty będzie mógł zablokować inicjatywy wielu nauczycieli i rodziców, doprowadzając do cenzury.

"Zaprezentowane propozycje budzą nasze uzasadnione wątpliwości. Nie chcemy szkoły opartej na strachu. Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności i autonomii, bez których nie ma miejsca na rozwój i kreatywne działania. Nie negujemy konieczności zmian w edukacji, ale przyjmowanych w dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami procesu edukacji i poprzedzonych realnymi konsultacjami społecznymi" - podkreślili pedagodzy wybrani Nauczycielami Roku w latach 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2021.

Przemysław Czarnek"Lex Czarnek" w Sejmie - będą protesty. "Nadchodzi czas szkoły partyjnej"

Nauczyciele protestują przeciwko "lex Czarnek"

W sprawie ustawy zmieniającej prawo oświatowe nauczyciele protestowali w środę także przed Sejmem. Jak podaje RMF24.pl, poza pedagogami w manifestacji brali udział także związkowcy i nauczyciele warszawskich szkół. Zgromadzeni skandowali między innymi "Czarnek precz".

Więcej o: