Grand Press. Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2021. Dwie nagrody dla Katarzyny Wężyk z Agory

W ramach 25. edycji konkursu Grand Press we wtorek przyznano nagrody dla polskich dziennikarzy. Dziennikarzem Roku 2021 został Andrzej Poczobut, przebywający obecnie w areszcie pod Mińskiem.

Organizatorami 25. edycji konkursu Grand Press są magazyn "Press" oraz Fundacja Grand Press. Nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie przyznaje jury, z kolei Dziennikarza Roku 2021 wybierają redakcyjne kolegia.

W tym roku to wyróżnienie otrzymał, już po raz drugi w historii konkursu, Andrzej Poczobut, wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej". Dziennikarz i polski działacz z Grodna przebywa obecnie w areszcie na Białorusi. Podobnie jak prezeska Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, został zatrzymany w połowie marca.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Białoruskie służby zarzucają im "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym". Chodzi o upamiętnianie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Obrońcy praw człowieka uznają Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta za więźniów politycznych. Poczobut wielokrotnie w swoich tekstach krytykował reżim Alaksandra Łukaszenki.

Nagrodę w imieniu Andrzeja Poczobuta odebrał pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski. - Siłą Andrzeja Poczobuta nie jest to, że on napisał jakiś ważny tekst w tym roku. O wiele ważniejsza była jego postawa, ważniejsza niż niejeden reportaż, komentarz czy publicystyka. To świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny i nie podlega negocjacjom - mówił Kurski.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Putin ma dość Łukaszenki

Grand Press. Nagrody dla dziennikarzy

Nagrodę w kategorii "News" otrzymał Jacek Harłukowicz z wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej" za "Sprawę śmierci Dmytro Nikiforenki". Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz z "Gazety Wyborczej" otrzymali nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo Śledcze" za cykl "Afera Daniela Obajtka".

W kategorii Grand Press Digital zwyciężyło Radio 357 założone przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Katarzyna Boni z "Dwutygodnika" otrzymała nagrodę w kategorii "Publicystyka" za "Samotność. Całun w spirytusie".

"Grand Press Economy" powędrowało do Łukasza Wilkowicza z "Dziennika Gazety Prawnej". Za reportaż audio pierwszą nagrodę wręczono Agnieszce Szwajgier z Radia 357 za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?".

Nagrodę w kategorii "Reportaż TV/Wideo" otrzymał dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski za "Don Stanislao". Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego przyznano Radosławowi Leniarskiemu z "Gazety Wyborczej". Za wywiady nagrodzono Violettę Krasnowską (tekst "Nie chcę robić kłopotu") i Magdalenę Rigamonti (cykl "Rzeczpospolita Kościelna"). 

Katarzyna Wężyk (wydawnictwo Agora) została z kolei nagrodzona w kategorii "Książka reporterska roku" za "Aborcja jest". Dziennikarka wygrała też głosowanie czytelników. 

Grand Press XXV-lecia zdobył Bertold Kittel z "Superwizjera TVN". 

W kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne" zwyciężył Michał Fuja z "Superwizjera" TVN za materiał "Zarobić na chorych na raka".

W jury konkursu Grand Press 2021 zasiadają: Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska), Andrzej Andrysiak ("Gazeta Radomszczańska"), Anna Augustyn (TOK FM), Mariusz Janicki ("Polityka"), Barbara Kasprzycka ("Dziennik Gazeta Prawna"), Dominika Kozłowska ("Znak"), Paweł Ławiński (Onet), Edward Miszczak (TVN), Piotr Pacewicz (OKO.press), Andrzej Skworz (przewodniczący jury, "Press"), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak ("Gazeta Wyborcza"), Marek Twaróg ("Press"), Agnieszka Wiśniewska (KrytykaPolityczna.pl).

Więcej o: