Setki osób żegnały 29-letnią druhnę z OSP Czernikowo. "Kochała życie i żyć pragnęła"

Kilkaset osób przyszło na uroczystość pogrzebową druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernikowie (województwo kujawsko-pomorskie). 29-letnia Ewelina Marchlewska zginęła w ubiegłym tygodniu w wypadku samochodowym.

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano w Czernikowie. Grupa strażaków OSP Czernikowo jechała gasić pożar w miejscowości Liciszewy. Jak przypomina polsatnews.pl, ich samochód wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, zderzył się z ciężarówką, która jechała w kierunku Warszawy.

Setki osób na pogrzebie druhny OSP Czernikowo

Zginęli 62-letni kierowca i 29-letnia Ewelina Marchlewska, druhna z Czernikowa i pielęgniarka Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. W poniedziałek odbył się pogrzeb kobiety.  

Jak podaje serwis nowosci.com.pl, pożegnać zmarłą przyjechali strażacy, żołnierze, ratownicy medyczni i mieszkańcy gminy. Wszyscy żałobnicy nie zmieścili się w Kościele św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie. 

Zobacz wideo Orzysz. 24-latek zrobił rajd po parku i kładce dla pieszych

- Była zawsze chętna do pomocy. Kochała życie i żyć pragnęła, jednak ratunek dla człowieka w niebezpieczeństwie był dla niej wezwaniem do pełnego poświęcenia, nawet za cenę życia. Swoim stylem bycia, swoim zachowaniem, już podczas swojej ziemskiej pielgrzymki wybudowała sobie pomnik o wiele trwalszy niż ze spiżu. Cześć, chwała i wieczna pamięć. Tobie, droga Ewelino, za bohaterskie życie i bohaterskie czyny - powiedział cytowany przez portal diakon Karol Kropkowski.

W pogrzebie uczestniczyli m.in. komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek województwa i wiceprezes oddziału wojewódzkiego OSP Zbigniew Sosnowski.

Ewelina Marchlewska został pośmiertnie odznaczona Brązowym Medalem za zasługi dla obronności kraju i Złotą Odznaką za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej. - W uznaniu jej niezwykłej aktywności ZOSP RP odznaczył pośmiertnie druhnę Ewelinę krzyżem rycerskim, który przyznawany jest strażakom szczególnie zasłużonym w ratowaniu drugiego człowieka. (...) Takie piękne, rycerskie postawy są w naszej ojczyźnie potrzebne. Bardzo ważne jest, abyśmy całą rodzinę Eweliny otoczyli miłością. Kiedy spotykamy się na święta, to nikt już Eweliny nie zastąpi, ale przekażmy rodzinie i bliskim druhny słowa wsparcia podczas takich spotkań - mówił Waldemar Pawlak (cytat za polsatnews.pl).

W środę o godz. 13 ma rozpocząć się pogrzeb Jana Zdzisława Kwiatkowskiego, druha, który także zginął w wypadku.

Więcej o: