Sprawa tuszowania pedofilii w Kościele. Papież wyznaczył następcę abp. Skworca

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej - poinformowała Konferencja Episkopatu Polski. Z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Watykanu abp Wiktor Skworc.
Zobacz wideo Terlikowski: Moim zdaniem można niektóre z tych działań uznać za tortury

Decyzję papieża ogłosiła sobotę w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Józef Galbas będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą - przekazała Konferencja Episkopatu Polski.

Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. "Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd" - podaje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Episkopat informuje, że bp Adrian Galbas jest doktorem teologii duchowości. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Sprawa abp. Wiktora Skworca

W lipcu abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Decyzja miała związek z zakończonym postępowaniem Stolicy Apostolskiej dotyczącym zaniedbań duchownego. Abp Skworc przed laty miał nie zareagować, gdy docierały do niego informacje na temat księdza molestującego nieletnich.

Ponadto abp Wiktor Skworc "zobowiązał się wesprzeć finansowo - z prywatnych środków - wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego".

Więcej o: