Prognoza pogody na tydzień [6-12 grudnia]. Ujemna temperatura powietrza i opady śniegu

Pogoda na nadchodzący tydzień zapowiada się chłodno - szczególnie w jego pierwszej połowie. W ciągu najbliższych dni w wielu regionach ściśnie mróz, spadnie też śnieg. Cieplej zrobi się w weekend. Temperatura powietrza podskoczy do kilku kresek powyżej zera.

Pierwsza połowa tygodnia pod względem pogody będzie dość mroźna. W trakcie dnia możemy spodziewać się temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza. W wielu regionach spadnie też śnieg. Jakich warunków możemy spodziewać się w nadchodzących dniach?

Zobacz wideo Niemcy przyśpieszają odchodzenie od węgla. W jakim świetle to stawia Polskę?

Prognoza pogody. Początek tygodnia przywita nas śniegiem 

Mikołajki, czyli poniedziałek 6 grudnia bez wątpienia będzie chłodny. W ciągu dnia w większej części Polski maksymalna temperatura powietrza będzie równa zeru stopni Celsjusza, a nawet nieco poniżej (ok. -1 lub -2 st. w Olsztynie, Bydgoszczy czy Łomży). Jednego stopnia powyżej zera mogą spodziewać się mieszkańcy nadmorskich miejscowości, woj. lubelskiego, łódzkiego i podkarpackiego (tam do 2 stopni). 

Na północy i pasie od Dolnego Śląska po Podlasie spadnie śnieg. Przelotnie może popadać jednak w całej Polsce. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest spodziewany w Bieszczadach, gdzie prawdopodobnie wydane zostaną alerty IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami. 

Więcej informacji pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Wtorek jeszcze chłodniejszy. Maksymalna temperatura powietrza tylko na zachodnich krańcach woj. lubuskiego osiągnie 1 stopień Celsjusza. Od 0 do -2 stopni Celsjusza na południu i w centrum. Najchłodniej na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach i Podlasiu (od -3 do -4 stopni). Opady śniegu mniej prawdopodobne niż w poniedziałek, ale z pewnością wystąpią w regionach na południowych krańcach kraju. 

W środę ujemnych wartości na termometrach możemy spodziewać się już w całej Polsce. -1 stopień Celsjusza na południu i zachodzie, -2 w centrum, na Podlasiu, Warmii, Mazurach i nad morzem maksymalnie od -4 do -5 stopni. Opady śniegu w ciągu dnia powinny wystąpić tylko na wschodzie. W pozostałych regionach pochmurnie, przelotnie popada tylko lokalnie. 

W czwartek w przeważającej części kraju maksymalna temperatura będzie równa 0 stopni Celsjusza (tylko w Krakowie 1 st. powyżej zera). W pasie od Szczecina, przez Koszalin, Gdańsk i Olsztyn po Białystok od -1 do -2 stopni. W ciągu dnia śnieg spadnie na zachodzie, później front przesunie się w stronę centrum. Na wschodzie opady prawdopodobnie nie wystąpią. 

zimaKiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna zima?

Prognoza pogody na tydzień. Jak zapowiada się weekend? 

W piątek w ciągu dnia na zachodzie utrzyma się jeszcze ujemna temperatura powietrza, ale w pozostałych regionach zrobi się cieplej. W Olsztynie i Białymstoku 2-3 stopnie powyżej zera, z kolei w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Rzeszowie na termometrach maksymalnie od 4 do 6 stopni. Na zachodzie, północy i południowych krańcach przez cały dzień padać będzie śnieg - momentami intensywnie. Na wschodzie popada przelotnie.

Sobota i niedziela gdzieniegdzie jeszcze pod znakiem temperatury wynoszącej niewiele poniżej 0 stopni Celsjusza. W przeważającej części regionów będzie jednak wyższa i wyniesie od 2 do 5 stopni. Na zachodzie pokaże się słońce. W całym kraju przelotnie popada deszcz ze śniegiem. 

Więcej o: