Pogoda. Ścisnął mróz, IMGW ostrzega. W Bieszczadach "śnieg po kolana" i prawdziwa biała zima [ZDJĘCIA]

Weekend w większości kraju będzie pochmurny, miejscami wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W nocy z piątku na sobotę na południu Polski ścisnął mróz - termometry pokazały -10 stopni. Sporo śniegu spadło m.in. w Bieszczadach. Jaka pogoda czeka nas w pozostałych regionach Polski?

- Dziś [w sobotę - red.] więcej rozpogodzeń prognozujemy tylko na wschodzie, ale tam także może poprószyć śnieg - powiedziała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Anna Woźniak. Dodała, że większe opady spodziewane są na północy.

Zobacz wideo Pancerne Leopardy skaczące w śniegu

Pogoda. IMGW: w nocy ścisnął mróz, Polska w polarnomorskiej strefie

- Strefa z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem wkroczy od północnego zachodu, najwięcej tych opadów wciąż będzie na północy, szczególnie na Wybrzeżu - mówiła Anna Woźniak. Poinformowała, że w niedzielę i na początku tygodnia czeka nas jeszcze większe zachmurzenie, również prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Na razie nie widać zdecydowanego ochłodzenia, Polska znajduje się w chłodnej, polarnomorskiej masie powietrza, która będzie dawała sporo opadów i temperaturę w ciągu dnia około 0, bądź delikatnie na plusie, natomiast ewentualne nocne spadki temperatury będą zależały tylko od rozpogodzeń

- zapowiedziała Anna Woźniak.

W nocy z piątku na sobotę ścisnął mróz. "W nocy miejscami na południu kraju temperatura powietrza spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. Przyczyniło się to do powstania pierwszych, w obecnym sezonie zimowym, zjawisk lodowych. Śryż i lód brzegowy odnotowano na mniejszych, karpackich, dopływach Wisły" - podaje IMGW. Instytut w prognozie ostrzeżeń przewiduje, że oblodzenia mogą wystąpić w województwach zachodniopomorskim, lubelskim, podkarpackim, a na początku tygodnia - także w województwie mazowieckim.

Już teraz świeży spadł m.in. w Beskidzie Żywieckim oraz w Bieszczadach - Bieszczadzki Park Narodowy pokazał zdjęcie, na którym widać "pierzynkę śniegu" na głównej drodze od strony Ustrzyk Dolnych oraz na nieprzetartym szlaku z Ustrzyk Górnych na Szeroki Wierch (dolina Terebowca). Jak wskazano, na szlaku na Połoninę Caryńską na początkowym odcinku można napotkać na "przygięte drzewa i krzewy, dalej kopny śnieg po kolan". "Piękna pogoda zachęca do wędrówek na połoniny, pamiętajmy jednak, że warunki zarówno na drogach, jak i na szlakach są trudne. Prosimy o rozwagę! - czytamy we wpisie

Śnieg leży też m.in. w Tatrach.

Czytaj więcej: Tatry. TPN ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora. "Niech się wam zaświeci czerwona lampka"

W sobotę w ciągu dnia najchłodniej będzie na południu Małopolski i Podkarpacia - tam minus 5 stopni. Na pozostałym obszarze kraju od minus 1 na Suwalszczyźnie i Pomorzu, do 3 stopni na Dolnym Śląsku. W niedzielę temperatura podobna: od minus 3 stopni na północnym wschodzie, przez 1 stopień w centrum, do 3 stopni na zachodzie.

Więcej o: