Kryzys na granicy z Białorusią. Jak Polacy oceniają pracę służb mundurowych? [SONDAŻ]

Zdecydowana większość Polaków uważa, że służby mundurowe dobrze wykonują swoją pracę na granicy z Białorusią - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego na zlecenie "Super Expressu".

"Polscy mundurowi strzegą granicy dniem i nocą, co doceniają ich rodacy" - czytamy w "Super Expressie". Badanych zapytano o to, jak oceniają wykonywanie zadań przez żołnierzy, policjantów i strażników na granicy polsko-białoruskiej. 84 proc. odpowiedziało, że "dobrze", a pozostałych 16 proc. oceniło ją "źle". Sondaż, na zlecenie "Super Expressu", przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 22-23.11.2021 na próbie 1016 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo "Dlaczego wśród uchodźców są głównie mężczyźni?" [Q&A Gazeta.pl]

Komendant podlaskiej SG: Granica jest chroniona skutecznie i z poszanowaniem praw i wolności

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generał brygady Andrzej Jakubaszek zapewnił, że polska granica jest chroniona skutecznie oraz z poszanowaniem praw i wolności osób, które ją nielegalnie przekraczają. Na piątkowej konferencji prasowej podkreślił, że Straż Graniczna od 5 miesięcy skutecznie stara się sprostać presji migracyjnej, dzięki czemu odnotowano pewną stabilizację na granicy z Białorusią.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

- W sposób w zasadzie doraźny stworzyliśmy cały system organizacyjny, logistyczny, finansowy i kadrowy, który pozwolił nam na zorganizowanie szybkiego i sprawnego współdziałania. Straż Graniczna, która była odpowiedzialna za ten odcinek granicy, została skutecznie wsparta olbrzymimi siłami Wojska Polskiego i Policji. To zostało zrobione w sposób szybki, sprawny i tak skuteczny, że odnotowaliśmy pewną stabilizację - powiedział komendant.

Więcej informacji o sytuacji na granicy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Generał Jakubaszek dodał, że uspokojenie sytuacji na granicy z Białorusią było możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu kilku rozwiązań prawnych, w tym stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w tym czasie służby mogły działać sprawniej, a mieszkańcy pogranicza czuli się bezpieczniej.

Ubiegający się o status uchodźcy Syryjczycy zatrzymani przez Straż Graniczną w obecności europosłówStraż Graniczna: jest postępowanie ws. "ułatwienia pobytu" Syryjczykom

Straż Graniczna poinformowała, że w piątek 3 grudnia odnotowano 62 próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Pogranicznicy wydali 10 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Za pomocnictwo zatrzymano cztery osoby: dwóch obywateli Ukrainy oraz obywateli Afganistanu i Polski.

Więcej o: