Znacząca zmiana w Kościele. Kobiety także będą mogły rozdawać komunię świętą. Jeśli spełnią warunki

12 grudnia wejdzie w życie dekret Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatek i kandydatów do stałego lektoratu i akolitatu. To wynik wytycznych, które papież Franciszek zawarł w swoim liście apostolskim na początku tego roku. W praktyce oznacza t, że kobiety będą mogły rozdawać komunię świętą, o ile spełnią warunki stawiane przez episkopat.
Zobacz wideo Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone

Na początku stycznia tego roku papież Franciszek wystosował list apostolski, którym zmodyfikował kodeks prawa kanonicznego na temat dopuszczania do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu kobiet. W piątek 3 grudnia Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dekret w tej sprawie. Wejdzie on w życie 12 grudnia.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie Lublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

List apostolski papieża Franciszka. Wprowadził zmiany, które umożliwiają posługę kobietom

Do tej pory akolitami i lektorami mogli być wyłącznie mężczyźni. 10 stycznia tego roku papież Franciszek wystosował jednak list, w którym napisał, że "uznał za stosowne" dokonanie zmiany, która posługę umożliwi także kobietom. Oznacza to, że od tej pory także panie będą mogły czytać liturgię słowa lub rozdawać komunię w czasie mszy.

Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła

- to nowe brzmienie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Polecam, aby to, co zostało zarządzone w niniejszym Liście Apostolskim w formie Motu Proprio, było przestrzegane w całości, bez względu na jakiekolwiek argumenty przeciwne, nawet gdyby były godne szczególnej wzmianki

- podkreślił Franciszek w swoim liście. 

Więcej aktualnych informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ksiądz z hostią - zdjęcie ilustracyjne Paszporty covidowe w kościołach? "Trzeba się odwołać do pomysłowości"

Zmiany w posłudze akolity i lektora. KEP podaje wymagania wobec kandydatek

Jak podaje episkopat, kandydatki na posługę stałego lektoratu i akolitatu będą musiały mieć ukończone 25 lat, a także odznaczać się "wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Muszą one posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winne cieszyć się dobrą opinią i być akceptowane przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania" - wylicza KEP.

Jak czytamy, kandydatki do pełnienia obowiązków powinny być przygotowane przez "odpowiednią formację", a posługi udzielać będą im biskupi. Dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski. 

Więcej o: