"Stary niedźwiedź mocno śpi" w pobliżu szlaku w Tatrach. TPN zamyka jedną z górskich dróg

Tatrzański Park Narodowy, w obawie przed wybudzeniem ze snu zimowego niedźwiedzicy gawrującej w pobliżu trasy czarnego szlaku, postanowił zamknąć drogę w tej okolicy. Decyzja ta obowiązuje do odwołania. To jednak nie jedyna trasa obecnie niedostępna dla turystów.
Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu czarnego szlaku w Dolinie Pańszczycy. Powodem takiej decyzji jest gawrowanie niedźwiedzia w jego pobliżu.

Tatry. TPN zamyka szlak z powodu gawrowania niedźwiedzicy

"Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Niektóre z nich na miejsca gawrowania wybierają sąsiedztwo szlaków turystycznych i w takich potwierdzonych przypadkach konieczne jest zamknięcie szlaku, aby zapewnić im warunki do spokojnego snu" - napisał na Facebooku Tatrzański Park Narodowy.

Tak jest i w tym przypadku. W pobliżu szlaku w Dolinie Pańszczycy, czyli tzw. łącznika między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmudzką, swoje legowisko przygotowała niedźwiedzica.

Pracownicy TPN obawiają się, że turyści mogliby wybudzić zwierzę z zimowego snu, co w konsekwencji może wpłynąć na jego problemy z przetrwaniem zimy, ale także stanowić zagrożenie, jeśli osoba podejdzie zbyt blisko. Dodatkowo pracownicy parku podkreślają, że samice niedźwiedzi wybudzone ze snu mogą również porzucić swoje młode, które nie są zdolne do samodzielnego przetrwania.

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tatrzański Park Narodowych - szlaki zamknięte dla pieszych

Czarny szlak pozostanie zamknięty od 4 grudnia 2021 roku aż do odwołania. To jednak nie jedyna trasa, która zostaje nieczynna dla turystów. Jak czytamy na stronie parku:

  • od 1 grudnia do 15 maja zamknięte będą odcinki: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Dolina Tomanowa - od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko;
  • od 1 listopada do 15 czerwca na terenie TANAP-u (słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego) nieczynne będą szlaki powyżej schronisk (więcej informacji na ten temat znaleźć można TUTAJ);
  • nieczynna do odwołania pozostaje także Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.
Więcej o: