"Lex Czarnek" w Sejmie, a na ulicach protesty. "Nadchodzi mroczny czas szkoły partyjnej"

- Sytuacja jest krytyczna. Skojarzenie mamy tylko jedno, to będzie pogrzeb polskiej edukacji - przekazała Anna Schmidt-Fic, współzałożycielka inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem cytowana przez Interię. Protest przeciwko "lex Czarnek", nowelizacji, która ma umożliwić m.in. kuratorom wybieranie i odwoływanie dyrektorów, zaplanowany jest na środę 8 grudnia.

Projekt "lex Czarnek" trafił do Sejmu pod koniec listopada i we wtorek 7 grudnia odbędzie się jego pierwsze czytanie. Proponowane zmiany w prawie oświatowym dotyczą przede wszystkim roli kuratorów oświaty. Zgodnie z jego założeniem, kuratorzy będą mogli wybierać oraz odwoływać dyrektorów szkoły, a także decydować o prowadzeniu i przebiegu zajęć dodatkowych. Jak podkreślał już w lipcu jeden ze współorganizatorów protestu - Związek Nauczycielstwa Polskiego, zmiany ujęte w "lex Czarnek" będą "niezwykle szkodliwe i niebezpieczne", zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. ZNP mówi także o ograniczonej autonomii szkół.

Zobacz wideo Czarnek do Budki: Będzie pan siedział! A Witek? Chwali się "kręgosłupem moralnym"

"Lex Czarnek" - protest. "Nie chcemy, żeby edukacja umierała w ciszy przyzwolenia"

Protest "Pogrzeb Polskiej Edukacji" planowany jest podczas drugiego czytania projektu, czyli w środę 8 grudnia. O godzinie 17:00 protestujący zgromadzą się przy Sejmie. Organizatorzy informują: "Ubierzmy się na czarno. Pożegnajmy szkołę różnorodną, otwartą, odważną i demokratyczną. Nadchodzi mroczny czas szkoły partyjnej, formatującej posłusznych obywateli i obywatelki".

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Głos w sprawie "lex Czarnek" zabrała także jedna z nauczycielek i współzałożycielek Protestu z Wykrzyknikiem, Anna Schmidt-Fic. - To inicjatywa wspólna, spontaniczna. Do współorganizacji dołączają wszyscy, których zatrważa wizja szkoły z kagańcem Czarnka, którzy widzą w "lex Czarnek" realną groźbę całkowitego upartyjnienia szkoły i podporządkowania kuratorom, a za ich pośrednictwem ministrowi edukacji. Nie chcemy szkoły strachu dla naszych dzieci, uczniów i uczennic - powiedziała Schmidt-Fic cytowana przez portal Interia

Pogrzeb Polskiej Edukacji. "Nie pozwólmy umrzeć polskiej szkole w ciszy"

- Jestem wstrząśnięty. Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek do czegoś takiego dojdzie - powiedział w rozmowie z Interią Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Jest to zapowiedź przejęcia nadzoru państwa nad szkołami - dodał. 

Wśród organizatorów protestu znajduje się organizacja pozarządowa Wolna Szkoła, której działania dotyczą m.in. sprzeciwu wobec zmian planowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W krótkich spotach umieszczonych w serwisie YouTube, prezentuje wizje szkoły opartej na cytatach ministra edukacji Przemysława Czarnka.

 
Więcej o: