Awans czasopism KUL i uczelni Rydzyka. MEiN ogłosiło kolejne zmiany w punktacji czasopism naukowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zaktualizowany wykaz punktacji czasopism. Okazuje się, że dalszy awans zanotowały m.in. tytuły wydawane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski czy uczelnię o. Tadeusza Rydzyka.
Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Na początku lutego tego roku Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowy wykaz punktowanych czasopism naukowych. Zmiany te odbiły się szerokim echem w środowiskach naukowych - przy aktualizacji listy zyskały pisma zajmujące się teologią i prawem kanonicznym, a także tytuły wydawane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, na którym obecny minister edukacji Przemysław Czarnek najpierw się kształcił, a następnie pracował. Senatorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdzili nawet, że zmiany zostały przyjęte "w sposób nietransparentny" i "z naruszeniem prawa". Tymczasem wykaz doczekał się kolejnej aktualizacji. Jak podaje Onet, minister "utrzymał kierunek zmian z lutego".

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Zmiany w punktacji czasopism naukowych

Badacze otrzymują punkty za każdą publikację w piśmie naukowym. Liczba punktów uzależniona jest od hierarchii pism w wykazie MEiN. Czasopisma oceniane są w ramach dyscyplin naukowych, według progów punktowych: 200, 140, 100, 70, 40 lub 20. Najwięcej punktów przyznawanych jest zazwyczaj za teksty publikowane w międzynarodowych tytułach, jak np. "Nature". Najważniejsze polskie tytuły otrzymywały do tej pory zazwyczaj 100 pkt. Punkty uzbierane przez badacza mają wpływ na jego dalszą karierę naukową.

Po opublikowaniu w lutym nowego wykazu pisaliśmy, że najbardziej wzrosła średnia punktacja czasopism w dziedzinie teologii. Najwyższy odsetek z drugim pułapem punktowym (140 pkt) został zanotowany właśnie w tej dziedzinie oraz w prawie kanonicznym. "Dziennik Gazeta Prawna" zwracał wówczas uwagę, że w efekcie osoby publikujące w pismach teologicznych mogą zyskać przewagę nad naukowcami z innych dziedzin.

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

MEiN będzie mieć większy wpływ na wycieczki szkolneMEiN będzie mieć większy wpływ na wycieczki szkolne

Nowy wykaz czasopism naukowych. Awans czasopism KUL i pisma wydawanego przez uczelnię Rydzyka

Jak pisze Onet, w lutym zaobserwowane zostało podwyższenie m.in. punktacji pięciu czasopism wydawanych przez KUL. Teraz, w nowym wykazie opublikowanym 1 grudnia, dwa z nich zanotowały kolejny awans. Chodzi o "Zeszyty Naukowe KUL", których punktacja wcześniej wzrosła z 20 pkt na 40 pkt, a teraz osiągnęła 70 pkt, a także o "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL", który początkowo awansował z 20 pkt na 70 pkt, a obecnie warty jest już 100 pkt. Trzy pozostałe czasopisma utrzymały natomiast pozycję z lutego.

Portal zwraca także uwagę na zwiększoną punktację pisma wydawanego przez toruńską uczelnię Tadeusza Rydzyka, "Fides, Ratio et Patria. Studia toruńskie", które obecnie warte jest już 70 pkt, a także wydawanego od zaledwie 2019 roku periodyku Ministerstwa Sprawiedliwości "Nieruchomości@", który w lutym został oceniony na 70 pkt, obecnie warty jest już 100 pkt.

Więcej o: