Śmierć Izabeli z Pszczyny. Władze powiatu: Wyniki kontroli NFZ "surowe" dla szpitala

Władze powiatu pszczyńskiego odniosły się do wyników kontroli NFZ w szpitalu, w którym we wrześniu zmarła 30-letnia Izabela. Zarząd, który sprawuje nadzór ekonomiczny nad tą placówką medyczną, ocenia wynik jako surowy.
Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Zarząd powiatu pszczyńskiego wyraził stanowisko w sprawie kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w tamtejszym szpitalu. Chodzi o sprawę śmierci 30-letniej ciężarnej Izabeli, która zmarła tam we wrześniu br. W wyniku kontroli NFZ stwierdził, że doszło do licznych nieprawidłowości i nałożył na szpital karę w wysokości prawie 650 tys. zł, z czego ponad 615 tys. zł z tytułu niedochowania należytej staranności w opiece nad pacjentką i 32 tys. zł z tytułu niewłaściwego prowadzenia dokumentacji medycznej - poinformował w środę prezes NFZ Filip Nowak.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Pszczyna. Powiat zlecił przegląd procedur i działania naprawcze

Władze powiatu, które sprawują nadzór ekonomiczny nad szpitalem, oceniają, że wyniki kontroli są "surowe" dla tej placówki. W opublikowanym w czwartek oświadczeniu zapewniono, że "po tragicznej śmierci pacjentki poleciliśmy prezesowi zarządu spółki przegląd procedur postępowania i wprowadzanie adekwatnych działań naprawczych. Zalecenia po kontroli NFZ na pewno wzmocnią ten proces. W sprawie trwa postępowanie prokuratorskie". Zadeklarowano, że wewnętrzna organizacja szpitala "musi zapewniać bezpieczeństwo i dobrą opiekę nad pacjentem". Przypomniano też, że Szpital Powiatowy w Pszczynie ma 14 dni na ustosunkowanie się do wyników kontroli.

Śmierć Izabeli. Wyniki kontroli w szpitalu w Pszczynie. Konferencja prasowa NFZŚmierć ciężarnej 30-latki w Pszczynie. Szpital zapłaci wysoką karę

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szpital także wydał oświadczenie, w którym odniósł się do postanowień NFZ. Czytamy w nim, że "o zakończeniu kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta szpital dowiedział się z mediów", a 34-stronicowe wnioski dostał "na 24 minuty przed zaplanowaną konferencją prasową". Podkreślono, że poinformowanie przez NFZ mediów przed władzami szpitala "jest działaniem mogącym dezinformować opinię publiczną i wpływać na niepełny obraz tej tragicznej sytuacji". Zwrócono też uwagę, że "po wstępnej analizie wniosków pokontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia nasuwają się wątpliwości np. zarzut niewpisania w dokumentacji wyników sekcji zwłok, których do dziś szpitalowi nie udostępniono". Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

SejmSejm odrzucił projekt całkowitego zakazu aborcji. PiS niejednomyślne

Więcej o: