W Karkonoszach ostrzeżenie lawinowe. Wiatr na Śnieżce osiąga 166 km/h. Na Bałtyku sztorm

Dla Karkonoszy GOPR wydał ostrzeżenie lawinowe. Szlaki są zamknięte. Silny wiatr, który transportuje zarówno leżący, jak i padający śnieg, może spowodować osunięcie się śniegu. Z kolei IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, zwłaszcza na Wybrzeżu. Takim, który wyrywa drzewa z korzeniami. Na Bałtyku sztorm.

"Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką) oraz żółty przez Biały Jar zostały zamknięte. Jutro planujemy zamknąć szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów" - czytamy w komunikacie opublikowanym w środę przez Karkonoski Park Narodowy.

Wydano ostrzeżenie lawinowe. Na Śnieżce wiatr w porywach osiąga 166 km/h i metrowe zaspy

Po południu w środę 1 grudnia wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed lawiną w Karkonoszach. Lawinę może wywołać wiatr, który transportuje śnieg w czasie opadów i ten już leżący. "Niski poziom zagrożenia utrzymuje się nadal w pojedynczych głębszych żlebach i w pojedynczych miejscach górnych partii kotłów. Śniegu na ogół jest jeszcze mało, ale przez wiatr powstały spore różnice w miąższości pokrywy, nawet na szlakach można spotkać miejsca bez śniegu, jak i zaspy sięgające ponad metr". -czytamy w komunikacie opublikowanym przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

"W ciągu ostatniej dobry największe porywy wiatru sięgały na Śnieżce 166,7 km/h, w ciągu ostatniej godziny było to 127,4 km/h, w ciągu ostatnich 15 minut 118,4 km/h" - poinformowali w czwartek rano synoptycy. 

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, zwłaszcza na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla Polski północnej, północno-zachodniej i centralnej. Jak poinformował rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski, najtrudniejsza sytuacja będzie na Wybrzeżu. - Chodzi o województwa pomorskie i zachodniopomorskie, tam porywy wiatru mogą sięgać nawet do 110 km/h, dlatego synoptycy wydali dla tych regionów ostrzeżenia drugiego stopnia. Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą Podlasia, Warmii i Mazur, Wielkopolski, Mazowsza i zachodnich części województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Na tych obszarach będzie wiał wiatr w porywach od 75 do 90 kilometrów na godzinę - powiedział Grzegorz Walijewski. Dodał, że tak silny wiatr może nie tylko łamać gałęzie, ale także wyrywać drzewa z korzeniami.

Rzecznik IMGW ostrzegł, że niebezpiecznie jest również na Bałtyku. - Panuje tam silny sztorm, porywy wiatru na Wybrzeżu Zachodnim będą osiągały wartość 10 w skali Beauforta, natomiast na Wybrzeżu Wschodnim od 8 do 9 stopni - mówił. Grzegorz Walijewski poinformował również o ostrzeżeniach hydrologicznych drugiego stopnia.

Kruczki mecenasa Kopczyńskiego

- W związku z niekorzystną sytuacją meteorologiczną i silnym wiatrem północnym na całym Wybrzeżu prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i krótkotrwale alarmowych - powiedział Grzegorz Walijewski. Synoptycy wydali także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województwa podkarpackiego. Tam może przybyć nawet do 15 centymetrów śniegu.

Więcej o: