Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Porywy nawet do 110 km/h na wybrzeżu

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem. Eksperci wydali liczne ostrzeżenia meteorologiczne. Zapowiadane porywy mogą osiągać nawet 110 km/h w miejscowościach nadmorskich.
Zobacz wideo "Czy w 2022 roku opłacać się będzie montaż fotowoltaiki?"

Synoptycy przygotowali liczne ostrzeżenia meteorologiczna i hydrologiczne na czwartek 2 grudnia. Najpoważniej sytuacja będzie prezentować się w północnej Polsce.

Pogoda na czwartek. Będzie wietrznie i pochmurno

W czwartek temperatura w kraju będzie wahać się między 2 a 8 stopniami Celsjusza. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie kraju, najcieplej na południu i południowym wschodzie. Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim możliwe opady deszczu ze śniegiem.

W większości kraju przez cały dzień utrzymywać się będzie duże zachmurzenie (choć w pasie centralnej Polski będzie prawdopodobnie dość pogodnie), a także odczuwalnie dość silny wiatr - dla północnej połowy kraju synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali nawet ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Więcej na temat aktualnej sytuacji pogodowej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Silny wiatr nad morzem - zdjęcie ilustracyjneRCB ostrzega przed silnym wiatrem. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem. Wydano alerty pogodowe

Synoptycy ostrzegają przed porywistym wiatrem w północnej części Polski oraz na krańcach zachodnich. Najniebezpieczniej jest w strefie nadmorskiej, gdzie porywy wiatru mogą jeszcze sięgać do 110 kilometrów na godzinę - najsilniejsze zapowiadane są w nocy, między godziną 22:00 a 4:00 z czwartku na piątek.

Jak powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski, wiatr osłabnie przed południem, ale wciąż będzie odczuwalny. W północnej i północno-wschodniej części kraju porywy mogą osiągać wartość powyżej 75 km/h, a nad samym morzem jeszcze do 90 km/h.

Przez silny, północny wiatr na całym Wybrzeżu i na Zalewie Szczecińskim obserwowane są silne wezbrania wody. Prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych. W piątek sytuacja hydrologiczna ma się ustabilizować.

Więcej o: