Zbrodnia miłoszycka. Jest prawomocny wyrok za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał w środę wyrok skazujący dwóch mężczyzn za zgwałcenie oraz zabójstwo 15-letniej Małgosi dla Ireneusza M. i skrócił karę dla Norberta Basiury. Orzeczenie jest prawomocne. Za zbrodnię tę przed laty niesłusznie skazany został Tomasz Komenda, którego uniewinniono po 18 latach spędzonych za kratkami.

Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w środę 1 grudnia zakończył się proces odwoławczy dotyczący zbrodni miłoszyckiej. W nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku zgwałcona i zamordowana została 15-letnia Małgosia. Przed sądem stanęło dwóch mężczyzn - Norbert Basiura (zgodził się na publikację swojego wizerunku oraz danych) oraz Ireneusz M. To w związku z tą zbrodnią niesłusznie oskarżony i skazany został Tomasz Komenda, który po 18 latach opuścił więzienne mury (w 2018 r.). Skarb Państwa ma wypłacić mu 13 mln zł odszkodowania.

Zobacz wideo Tomaszów Lubelski. Potrącił kobietę na przejściu. Prawo jazdy posiadał dopiero od trzech dni

Zbrodnia miłoszycka. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyroki dla Ireneusza M. i Norberta Basiury

Informacje o wyroku, który zapadł w środę 1 grudnia, przekazał sędzia Bogusław Tocicki, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Sąd utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji dla Ireneusza M. i wymierzył mu karę 25 lat więzienia, z kolei Norbertowi Basiurze złagodził wyrok i wymierzył karę 15 lat więzienia - przekazał sędzia cytowany przez tvn24.pl. Dziennikarze nie uczestniczyli w rozprawach, na których wygłoszono mowy końcowe oraz wyrok z uwagi na sytuację epidemiczną

Rozprawa apelacyjna została przeprowadzona głównie ze względu na badania DNA. To na ich podstawie oskarżeni zostali skazani w 2020 r. Obrona domagała się ponownej analizy, na co zgodził się sąd. Biegły z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie nie przeprowadzał nowych badań, ponownie wykonał jednak obliczenia, posługując się inną metodologią. W obydwu opiniach stwierdzono, że dowody są ekstremalnie mocne w przypadku Basiury i bardzo mocne w przypadku Ireneusza M. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Zbrodnia miłoszycka. Zabójstwo 15-letniej Małgosi

Do tragedii doszło w sylwestrową noc 31 grudnia 1996 roku, kiedy 15-letnia Małgosia bawiła się z koleżankami na dyskotece w Miłoszycach w pobliżu Wrocławia. Nastolatka w pewnym momencie wyszła przed budynek, a po kilkunastu godzinach została znaleziona martwa - zmarła z powodu wyziębienia oraz odniesionych ran. 

Na znalezionych na miejscu dowodach (sukienka, zegarek, łańcuszki, włosy) śledczy wyodrębnili DNA. Po latach ponownie przeprowadzona została ich ponowna weryfikacja. Na jej podstawie we wrześniu 2020 roku sąd we Wrocławiu skazał Ireneusza M. oraz Norberta Basiurę na kary po 25 lat pozbawienia wolności

Sąd uznał wówczas, że oskarżeni wspólnie oraz w porozumieniu dokonali na 15-latce gwałtu ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa. Wyrok nie był jednak prawomocny, a mężczyźni nie przyznawali się do winy. Po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego ze środy 1 grudnia orzeczenie jest już prawomocne. Ireneusz M. spędzi w więzieniu 25 lat, natomiast Norbert Basiura - 15. 

Zbrodnia miłoszycka. Biegli ponownie przeanalizowali dowody w sprawie zabójstwa 15-letniej MałgosiZbrodnia miłoszycka. Biegli ponownie przeanalizowali dowody w sprawie

Doświadczasz przemocy seksualnej?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>> 

Więcej o: