Pogoda. Prognoza ostrzeżeń IMGW dla Polski. Niż Daniel przyniesie wichurę do nawet 140 km/h

W nocy ze środy na czwartek nad Polskę nadciągnie niż Daniel, który poza opadami przyniesie także bardzo porywisty wiatr. Z prognozy IMGW wynika, że ostrzeżenia meteorologiczne mogą zostać wydane dla 11 województw.

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że w środę 1 grudnia nie należy spodziewać się zmiany pogody. Ta natomiast będzie bardzo dynamiczna - pojawią się opady deszczu ze śniegiem, sam śnieg oraz bardzo porywisty wiatr.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Pogoda na środę 1 grudnia. Na zachodzie całkiem ciepło. Wszędzie będzie padać

Początkowo na pogodę wpływ będzie miał front atmosferyczny, który przyniesie cieplejsze powietrze głównie nad zachodnie regiony kraju. W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim będzie maksymalnie od 6 do 8 stopni. W pozostałych regionach od 0 do 5 stopni.

Od zachodu stopniowo zacznie przesuwać się też deszczowy front. Deszcz i deszcz ze śniegiem prognozowany jest w środę w całej Polsce. Najbardziej intensywnie ma padać w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i w północnej części Mazowsza. Należy spodziewać się też silnego wiatru, który będzie wiał w porywach do 70-80 kilometrów na godzinę. W górach może wiać już do 100 km/7. "Tak silny wiatr potęgował będzie uczucie chłodu i dyskomfort przebywania na świeżym powietrzu" - pisze portal fanipogody.pl.

Więcej informacji pogodowych na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Prognoza ostrzeżeń IMGW - wstępne alerty dla 11 województw

Z prognozy ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w środę 1 grudnia mogą zostać wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru. Mogą one obowiązywać w województwach:

 • zachodniopomorskim,
 • pomorskim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • wielkopolskim,
 • lubuskim,
 • dolnośląskim,
 • opolskim,
 • podkarpackim,
 • mazowieckim,
 • w północnych powiatach województwa łódzkiego,
 • w zachodnio-południowych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego.

Pogoda na czwartek 2 grudnia - niż Daniel przyniesie wichurę

W nocy ze środy na czwartek Polska dostanie się w zasięg głębokiego niżu Daniel, którego centrum znajdzie się w pobliżu Pomorza Zachodniego. Nastąpi wówczas znaczny spadek ciśnienia atmosferycznego na północy, przy dość wysokim ciśnieniu na południu kraju. Z tego też powodu zacznie wiać bardzo silny wiatr.

Najsilniejszy wiatr zapowiadany jest w północnej, zachodniej i centralnej Polsce oraz w górach. Wieczorem front przemieści się na wschód, jednak wówczas porywy wiatru znacznie osłabną. "W czasie przejścia wichury związanej z niżem Daniel, wiatr najsilniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach na Śnieżce może przekroczyć 140 km/h. Nad morzem porywy wiatru mogą dochodzić do około 90-105 km/h, na zachodzie Polski oraz w pasie środkowym po wschodnie dzielnice, do 65-90 km/h, początkowo na zachodzie w woj. lubuskim, na zachodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska być może lokalnie 95-100 km/h" - pisze portal dobrapogoda24.pl.

zima Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna zima?

Więcej o: