Czeka nas kumulacja roczników w liceach i technikach. "Szkół nam nie przybędzie". Będą lekcje do 20?

Wiosną przyszłego roku odbędzie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. O miejsca w placówkach będą ubiegali się uczniowie z rocznika 2007, a także 2008, którzy jako sześciolatki zaczęli naukę wcześniej w 2014 r. Powstaje problem, jak pomieścić w szkołach półtora rocznika.
Zobacz wideo Kim są uchodźcy i czym różnią się od migrantów?

W 2014 r. na mocy reformy rządu PO-PSL do szkół podstawowych poszła część ówczesnych sześciolatków. Dla uniknięcia tłoków rocznik 2008 podzielono na dwie grupy: dzieci urodzone w pierwszym półroczu naukę zaczęły obowiązkowo, zaś rodzice dzieci z drugiego półrocza mogli zdecydować, czy pójdą one do zerówki, czy od razu do pierwszej klasy. Razem z rocznikiem 2008 naukę w podstawówkach zaczęły wtedy siedmiolatki (rocznik 2007).

Zima w Wielkiej Brytanii Atak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

To w sumie półtora rocznika. Dzieci te są obecnie w ósmych klasach. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele niepokoją się nadchodzącą rekrutacją do szkół średnich, która odbędzie się wiosną. O tym, jak trudny może być przyszłoroczny nabór, na przykładzie Warszawy, napisała "Gazeta Wyborcza". O miejsca w stołecznych liceach i technikach ubiegać się będzie aż 30 tys. uczniów, podczas gdy mury tych szkół opuści 19,4 tys. absolwentów. Problem dotyczy nie tylko Warszawy, bo w 2014 r. do podstawówek poszło ok. 522 tys. sześcio- i siedmiolatków. Tymczasem typowy szkolny rocznik liczy ok. 350 tys. dzieci.

Ferie zimowe Ferie zimowe 2022. Czy odbędą się bez podziału na województwa?

Szkoły będą przepełnione? Problem potrwa przez najbliższe pięć lat

Przyszłoroczną rekrutację do szkół średnich utrudni też likwidacja gimnazjów przez PiS w 2019 r., na co zwrócił uwagę TVN 24. "Gdyby ich nie zlikwidowano, we wrześniu w liceach mielibyśmy 1,5 rocznika pierwszaków i dwa standardowe roczniki w klasach drugich oraz trzecich (razem 3,5 rocznika). Ale po likwidacji gimnazjów licea są już czteroletnie, więc od 1 września 2022 roku będzie w nich 4,5 rocznika uczniów. Analogicznie w technikach - 5,5 rocznika" - czytamy na stronie stacji. "Nawarstwienie" roczników utrzyma się do 2027 r., a więc aż do momentu, gdy obecni ósmoklasiści zdadzą maturę i ukończą szkoły średnie.

Studniówka - zdjęcie ilustracyjne Czy studniówka się odbędzie? Sporo zależy od rozwoju czwartej fali i omikrona

- Szkół nam nie przybędzie. Na to wszystko nakłada się brak nauczycieli, których nie ma na rynku pracy. Lekcje w liceach w niektórych klasach mogą się zaczynać o godz. 11-12 i kończyć ok. godz. 20. Nie przesadzam. Dyrektorzy będą zmuszeni układać plany lekcji pod nauczycieli, którzy pracują na półtora etatu lub w kilku różnych szkołach i będą musieli mieć czas na dojazd ze szkoły do szkoły. Apeluję do włodarzy gmin i powiatów mazowieckich, a w szczególności w aglomeracji warszawskiej, by organizowali miejsca do nauki na swoim terenie - skomentował problem Krzysztof Skolimowski, wiceburmistrz Mokotowa w rozmowie z "Wyborczą".

Więcej o: