"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie TOPR.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Warstwa śniegu, który padał w nocy z niedzieli na poniedziałek 29 listopada, jest dobrze związana i stabilna. Rano na Kasprowym Wierchu odnotowano 23 centymetry śniegu oraz spadek temperatury do -10 stopni Celsjusza. Funkcjonariusze TOPR zaznaczają, że zagrożenie lawinowe występuje w partiach szczytowych gór, od 1900 m n.p.m.
"Zagrożenie lawinowe występuje w bardzo niewielu miejscach przede wszystkim w rejonie grani, w żlebach, depresjach i polach śnieżnych. Uwaga w tych miejscach na nawiany depozyt śniegu" - czytamy w komunikacie.
O trudnych warunkach w Tatrach pisze także Tatrzański Park Narodowy. "W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu i ich przebieg w wielu miejscach może być niewidoczny. Padający śnieg oraz niski pułap chmur ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie, a co za tym idzie, pobłądzeń. Wybierając się w wyższe partie Tatr, niezbędny będzie sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność jego obsługi.Szlaki w dolnych partiach Tatr znajdują się także pod śniegiem. Miejscami może być ślisko" - ostrzega TPN.