Tusk o braku działań rządu. "Niedopuszczalne narażanie życia tysięcy Polaków"

Jeśli władza nie zacznie podejmować walki z pandemią, to umrze niepotrzebnie kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej - powiedział lider PO Donald Tusk. Będziemy chcieli, aby Rada Medyczna pracowała razem z komisją zdrowia i przedstawiła swoje rekomendacje publicznie - dodał.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uczestniczył w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w debacie z europosłem, byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim o miejscu Polski w Europie.

- Jedyne czego się boję, jeśli chodzi o polityczny wymiar dramatu pandemii, to braku jakiejkolwiek decyzji. To, co dziś jest najgroźniejsze, to to, że mamy rząd i władzę, nad którą de facto widać ten mroczny cień (prezesa PiS Jarosława) Kaczyńskiego, schowanego, który nie podejmuje żadnej decyzji. Oni wszyscy boją się podjąć jakąkolwiek decyzję - powiedział dziennikarzom po debacie były premier.

Więcej najnowszych informacji o pandemii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem lidera PO, jeśli rządzący "nie zaczną podejmować walki z pandemią, to przez ich ucieczkę od odpowiedzialności i decyzji umrze zupełnie niepotrzebnie kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej". - To jest coś nie do zaakceptowania - podkreślił.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

"Niedopuszczalne narażanie życia tysięcy Polaków"

- Jeśli premier (Mateusz) Morawiecki nie przedstawi precyzyjnego planu, to będzie oznaczało, że oni naprawdę zrezygnowali z rządzenia. To jest niedopuszczalne narażanie życia tysięcy Polaków w sposób już absolutnie niedopuszczalny - mówił polityk.

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Jak zaznaczył, dlatego PO będzie żądać informacji "nie tylko o tym, co się stało do tej pory, ale co do ich planów walki z pandemią".

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Omikron - nowy wariant koronawirusa. Gdzie został wykryty? [LISTA]

- Będziemy chcieli, aby Rada Medyczna przy premierze pracowała razem z komisją zdrowia i przedstawiła swoje rekomendacje publicznie w obecności mediów. I chcemy, aby dodatkowe 20 miliardów złotych przesunąć w tym budżecie natychmiast na ochronę zdrowia. Bo dzisiaj Polska – co się ludziom chyba w głowie nie mieści - jest jedynym krajem w Europie, który w czasie pandemii obniżył ilość środków na ochronę zdrowia, a nie zwiększył - powiedział Tusk.(PAP)

Autor: Robert Pietrzak

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na gov.pl

Więcej o: