Pogoda na zimę. Ostrzeżenia synoptyków przed śnieżycami. Do tego burze śnieżne i mróz do -20 stopni

Synoptycy prognozują, że na początku grudnia czeka na przyjście prawdziwej zimy. Sprawdź długoterminową prognozę pogody i dowiedz się, kiedy czekają nas intensywne opady śniegu i mróz.

Przez najbliższych kilkanaście dni, mroźne poranki i wieczory będą przeplatać się z napływającym przejściowo cieplejszym powietrzem. Jak informuje portal dobrapogoda24.pl, temperatura w tym czasie będzie typowa dla przedzimia. 

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Długoterminowa prognoza pogody. Spadnie śnieg i przyjdzie mróz

Pierwsze dwa tygodnie grudnia będą śnieżne i mroźne. Szczególnie nocą synoptycy prognozują spadki temperatur. Najzimniej ma być w rejonach górskich i podgórskich, gdzie termometry mogą wskazać dwucyfrowe wartości poniżej zera. W ciągu dnia mróz powinien być niewielki, a termometry powinny wskazywać od -3 do 9 stopni.

Synoptycy ostrzegają jednak, że już 4 grudnia na północy Polski (w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim) termometry w nocy mogą wskazać nawet -20 stopni. Minusowym temperaturom będą towarzyszyć opady śniegu lub śniegu z deszczem.

Na przełomie miesięcy w wielu miejscach utworzy się pokrywa śnieżna. Akumulacja spodziewana jest na Przedgórzu Sudeckim oraz częściowo na południowym zachodzie, zachodzie, centrum i północnym wschodzie. Jak podaje portal fanipogody.pl, w dniach 3-4 grudnia istnieje ryzyko wystąpienia dużych opadów śniegu w niemal całym kraju. Spodziewana jest wówczas śnieżyca, a lokalnie pojawią się nawet burze śnieżne. 

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. IMGW wydało ostrzeżenia przed opadami śniegu 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla kilku województw przed opadami śniegu, które mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od kilku do 15 centymetrów. 

Żółty alert obowiązuje w województwie: 

  • pomorskim - (w centrum i na wschodzie) ważny będą od godziny 22 w niedzielę do godziny 18 następnego dnia,
  • warmińsko-mazurskim - (z wyłączeniem południowo-wschodniej części), obowiązuje od godziny 20 w niedzielę do 11 w poniedziałek,  
  • kujawsko-pomorskim - (bez zachodnich powiatów) ważny będzie od godziny 20 w niedzielę do godziny 11 następnego dnia,
  • łódzkim - (zachodnia i centralne powiaty) ważny od godz. 17 w niedzielę do 6 w poniedziałek,
  • mazowieckim - (północna i zachodnia część województwa) alert obowiązuje od  godziny 20 w niedzielę do 7 w poniedziałek,
  • wielkopolskim - (wschodnia część regionu) obowiązuje od niedzieli od godziny 12 do końca dnia. 
  • opolskim - (z wyłączeniem wschodnich powiatów) ważny w niedzielę od 10 do 22,
  • dolnośląski - (południowa i wschodnia część regionu) obowiązuje w niedzielę od 9 do 22. 

Zgodnie z prognozami intensywne opady śniegu przy lekko dodatniej temperaturze przechodzą przez woj. opolskie i dolnośląskie. Opady śniegu będą występować również w centrum kraju a później na północy kraju. W Opolu pokrywa śnieżna sięga prawie 10cm" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez instytut. 

Więcej o: