Hierarchowie apelują o pomoc migrantom, abp Jędraszewski znów o "ideologiach". "Rodzina jest zagrożona"

W listach do wiernych część arcybiskupów zaapelowała m.in. o pomoc tym, którzy "uciekają przed wojną". Z kolei metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ponownie ostrzegał przed "współczesnymi ideologiami" będącymi "zagrożeniem" dla polskich rodzin.

W liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej z okazji rozpoczynającego się adwentu abp Marek Jędraszewski stwierdził m.in., że rodzina jest "dzisiaj bardzo zagrożona".

"U samych początków dzieła stworzenia Pan Bóg zapragnął, aby właśnie wspólnota małżeńska była odbiciem i odwzorcowaniem tej miłości i tej jedności, które stanowią o życiu samej Trójcy Przenajświętszej. Jednakże wiele współczesnych ideologii kwestionuje prawdziwe powołanie kobiety i mężczyzny oraz łączącą ich miłość" - stwierdził abp Jędraszewski.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak dodał, "w miejsce autentycznej miłości, która w swej istocie jest przede wszystkim nastawiona na dobro drugiego człowieka, propaguje się egoistyczne skupienie się na sobie samym, na swoich pragnieniach, projektach i marzeniach".

"Dziękujmy Panu Bogu za tych wszystkich, którzy dzisiaj bronią naszej Ojczyzny, zarówno stojąc na straży jej duchowej i kulturowej tożsamości, wyrastającej z fundamentu chrześcijańskich wartości, jak i z wielkim heroizmem i osobistym poświęceniem strzegąc jej granic" - zaapelował metropolita krakowski.

Zobacz wideo "Jak można w niebezpieczną podróż zabrać małe dziecko?" [Q&A Gazeta.pl]

Kościół o pomocy "uciekającym przed wojną"

Z kolei metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w swoim liście pasterskim podziękował za materialne wsparcie działań Caritasu przy wschodniej granicy.

"Jestem głęboko przekonany, że obronę naszej granicy możemy połączyć z ewangeliczną wrażliwością na cierpienie bliźnich. Jak czytamy w komunikacie z ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski: 'Nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji'" - przypomniał.

"Módlmy się o pokój i pojednanie w naszej Ojczyźnie. Maryja, Królowa Polski, niech wyprasza siły tym, którzy strzegą naszych granic, a jako Pociecha Migrantów niech pomaga skutecznie rozwiązać kryzys humanitarny na naszej granicy" - zaznaczył duchowny.

List do wiernych skierował także prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Prośmy, aby Bóg obdarzał nasze serca pokojem, by obdarzał pokojem nasze wspólnoty, naszą Ojczyznę, wszystkie miejsca, gdzie panuje niepokój i niepewność" - napisał prymas.

"Prośmy, byśmy przyjmując Chrystusowy pokój, potrafili go zanosić innym, szczególnie chorym i cierpiącym, tym, którzy nie mogą zatroszczyć się sami o siebie, tym, którzy uciekają przed wojną, niesprawiedliwością i wykorzystaniem, tym, którzy cierpiąc, wołają o naszą solidarność i konkretną braterską pomoc" - podkreślił.

Więcej o: