Adwent rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada. Na czym dokładnie polega i ile trwa?

Adwent w Kościołach chrześcijańskich skupia się przede wszystkim na oczekwianiu i otwartości na Boga. W tym czasie chrześcijanie odbywają tzw. radosną pokutę i przypominają sobie o narodzinach Chrystusa. To szczególny czas dla wierzących, który trwa przez cztery niedziele.

Adwent rozpoczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą Święto Bożego Narodzenia. Jego data jest ruchoma i wypada między 27 listopada a 3 grudnia. W 2021 roku adwent rozpoczyna się już w niedzielę 28 listopada i trwać będzie, aż do wieczora 24 grudnia. Dlaczego ten okres jest tak istotny dla wierzących chrześcijan?

Zobacz wideo Kilka propozycji, jak przyrządzić śledzia na święta

Adwent. Czym jest okres oczekiwania na Chrystusa dla chrześcijan?

Słowo adwent pochodzi z łacińskiego słowa adventus i dosłownie oznacza przyjście. To czas, w którym chrześcijanie przygotowują się na ponowne przyjście Chrystusa, a także upamiętniają jego wcielenie, czyli moment, w którym przyjął ludzkie ciało i naturę. Jest to jedna z chrześcijańskich prawd wiary, obecna m.in w protestantyzmie, katolicyzmie czy prawosławiu. 

Więcej wiadomości o adwencie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Obecnie Kościół przypomina jednak, że sprowadzanie adwentu wyłącznie do oczekiwania na powtórne przyjście Mesjasza jest niewłaściwe. - Bóg nieustannie przychodzi do człowieka, w każdym momencie jego życia - przychodzi w sakramentach, w wydarzeniach dnia codziennego. W związku z tym trzeba być nieustannie otwartym na Jego obecność, na Jego działanie. Temu właśnie służą rekolekcje adwentowe czy dni skupienia. Jeśli ktoś jest dla nas ważny, to staramy się z nim spotkać i dokładamy wszelkich starań, żeby być gotowym - powiedział ksiądz prof. Naumowicz w rozmowie z portalem Onet.pl. 

Jak kiedyś obchodzono adwent?

Od jakiegoś czasu w Kościele nie obowiązuje już zakaz urządzania zabaw w trakcie adwentu. Duchowni przypominają jednak o skupieniu się na radosnym oczekiwaniu, czuwaniu, jałmużnie czy modlitwie. O tym jak niegdyś obchodzono adwent, opowiedziała Anna Grabińska-Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dla magazynu "Dziennik Zachodni".

- Ostatnią dozwoloną zabawą były andrzejki, zgodnie z przysłowiem, "Święta Katarzyna adwent zawięzuje, a święty Andrzej poprawuje". Był to też okres odpoczynku od prac rolniczych. Zakazane były wszelkie prace związane z ziemią czy to w polu, czy w ogrodzie. Uważano, że ziemia jest żywa, odczuwająca i powinna również, aż od pierwszych wiosennych grzmotów, trwać w uśpieniu, nie powinna być niepokojona - podkreśliła. Dodała również - "Kto ziemię w adwencie pruje, to mu później siedem lat choruje" - to przykład innego ludowego przysłowia, będącego ostrzeżeniem przed naruszeniem tego nakazu.

adwent, zdjęcie ilustracyjneKiedy zaczyna się adwent 2021? Do kiedy trwa i jakie są jego symbole?

Kierowniczka Działu Etnografii wspomniała także o poście, który znacząco różnił się od tego, praktykowanego obecnie podczas adwentu. - Poszczono w środy, piątki i soboty, odmawiano sobie także alkoholu. Teraz jedynie osoby bardzo religijne bądź przywiązujące wagę do tradycji podejmują się takiego postu, ale i wtedy generalnie dotyczy on tylko jednego dnia w tygodniu czyli piątku - tłumaczy. 

Więcej o: