Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla sześciu województw. Uwaga na duże opady śniegu i oblodzenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla sześciu województw. Dotyczą one silnych opadów śniegu oraz oblodzenia na ulicach, które mogą okazać się bardzo groźne dla kierowców. Których województw dotyczą wydane przez synoptyków alerty? Odpowiadamy.

W ten weekend, po raz pierwszy w tym sezonie, doświadczymy intensywnych opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Zmniejszy się również temperatura. W sobotę 27 listopada będzie więc chłodniej i bardzo ślisko.

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Alerty IMGW. Sześć województw zagrożonych silnymi opadami śniegu i oblodzeniem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dotyczą następujących województw:

  • mazowieckiego - na północy, w centrum, zachodzie i częściowo na południu regionu, gdzie stracą ważność o godz. 12 w sobotę;
  • warmińsko-mazurskiego - wszędzie z wyjątkiem zachodnich powiatów. Alerty będą ważne do godz. 15 w sobotę;
  • podlaskiego - w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, grajewskim, monieckim, kolneńskim, łomżyńskim, Łomża i zambrowskim, gdzie będą ważne do południa.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

 Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla następujących województw:

  • śląskiego;
  • małopolskiego - dla wschodnich powiatów;
  • świętokrzyskiego  - dla następujących powiatów: włoszczowskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Intensywne opady śniegu i oblodzenia. Niebezpieczeństwo na drogach

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę opady występować będą głównie na północnym wschodzie kraju, gdzie miejscami spadnie tam nawet do 8 cm śniegu.

Zrobi się też dużo chłodniej. Temperatura minimalna od -2 do 2 stopni, a temperatura maksymalna wyniesie od 0 do 2 stopni. Nieco cieplej może zrobić się w niedzielę - ale wyłącznie na wschodzie kraju, gdzie termometry wskażą nawet do 6 stopni.

Kiedy śnieg w Polsce? Ostrzeżenia pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń IMGW (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Nadciągają śnieżyce, IMGW ostrzega

Synoptycy ostrzegają, że opady śniegu i deszczu ze śniegiem znacznie wpłyną na warunki na drogach i chodnikach. Od piątkowego popołudnia zalegała pokrywa śnieżna i błoto pośniegowe, a w sobotni poranek ich miejsce zajmie topniejący śnieg, który może zamarzać, i nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie.

Więcej o: