Marsz Niepodległości 2021. Jest śledztwo w sprawie spalenia zdjęcia Donalda Tuska

Policja ustaliła już tożsamość dwóch sprawców, którzy spalili zdjęcie Donalda Tuska oraz niemiecką flagę podczas ostatniego Marszy Niepodległości. Osoby te mogą odpowiadać też w sprawie zakłócania spokoju i nieostrożnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi.

Jak ustalił Onet.pl, postępowanie pod kątem tych wykroczeń prowadzone jest przez policję. Funkcjonariusze ustalili tożsamość dwóch sprawców i szukają pozostałych osób, które dopuściły się wykroczeń na Marszu Niepodległości 2021.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz o obchodach 11 XI: Na jeden dzień Kaczyński przenosi stolicę do Krakowa

Marsz Niepodległości 2021. Policja zatrzymała już dwie osoby

Z ustaleń dziennikarza portalu Onet.pl wynika, że postępowanie w sprawie spalenia zdjęcia Donalda Tuska oraz flagi Niemiec prowadzone jest przez warszawską policję. Śledztwo zostało rozpoczęte w tej sprawie, chociaż nie wpłynęło żadne oficjalne zawiadomienie.

- Zarówno w sprawie spalenia niemieckiej flagi, jak i spalenia podobizny Donalda Tuska czynności prowadzi zespół ds. wykroczeń Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Mamy już ustaloną tożsamość dwóch osób mających związek z tymi zdarzeniami. Posiadamy wizerunki pozostałych sprawców i dążymy do ustalenia ich tożsamości - przyznał podinsp. Robert Szumiata ze śródmiejskiej komendy policji. Wszystkie osoby mają usłyszeć zarzuty z art. 83., 51. i 145. kodeksu wykroczeń. Poza sprawcami wykroczeń, policja poszukuje też świadków tych zdarzeń.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwszy z wymienionych artykułów dotyczy nieostrożnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi. Za to wykroczenie grozi areszt, grzywna lub nagana. Za złamanie art. 51 kodeksu wykroczeń, który dotyczy wywołania zgorszenia w miejscu publicznym, zakłócenia spokoju lub porządku publicznego wybrykiem, krzykiem, hałasem lub alarmem, również grozi areszt, grzywna lub kara nagany.

W przypadku art. 145, które dotyczy zaśmiecania lub zanieczyszczania miejsca publicznego, a zwłaszcza drogi, ulicy, placu, trawnika, ogrodu lub zieleńca, wykroczenia te są zagrożone karą nagany lub karą grzywny do 500 złotych.

Marsz Niepodległości 2021 ze statusem uroczystości państwowej

Marsz Niepodległości 2021 odbył się w czwartek 11 listopada. Jak co roku uczestnicy przeszli ulicami Warszawy - mimo tego, że w tegorocznej edycji sądy dwóch instancji zakazały jego organizacji. Zgodnie z orzeczeniami, marsz nie spełniał przesłanek formalnych do uznania go za zgromadzenie cykliczne. Wówczas szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk nadał Marszowi Niepodległości 2021 status uroczystości państwowej.

Marsz przebiegł dość spokojnie, zwłaszcza w porównaniu do zdarzeń z 2020 roku, jednak nie obyło się bez incydentów. Przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości część uczestników spaliła flagę Niemiec i zdjęcie byłego premiera, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Więcej o: