Zakaz handlu w niedzielę wprowadzony został w 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na początku niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy jednak z czasem sukcesywnie zaostrzano. Kulminacyjnym punktem jest prawo, które obowiązuje obecnie. W kalendarzu na 2021 rok znalazło się siedem niedziel handlowych.
28 listopada to niedziela niehandlowa. Przed nami już tylko dwie niedziele, kiedy zakupy będzie można zrobić w galeriach i centrach handlowych - obie wypadają w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia. W przyszłym miesiącu sklepy otwarte będą:
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zakaz handlu w niedzielę - jak wiadomo - zakłada kilka wyjątków. W niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in.: apteki, stacje benzynowe, kwiaciarnie czy sklepy prowadzone przez właściciela. Kolejnym z wyjątków są sklepy o statusie placówki pocztowej, co skrzętnie wykorzystują duże sieci. Luka jest wykorzystywana przez m.in.: Biedronkę, Lidl, Kaufland czy Carrefour, które nawiązały umowy z firmami kurierskimi i umożliwiły odbiór paczek w swoich sklepach.
Wywołująca kontrowersje luka prawna została załatana. Zgodnie z dopracowanymi przepisami w niedzielę otwarte będą mogły być jedynie te sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że co najmniej 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej działalności. Ustawa została już przyjęta, a w życie wejdzie od początku lutego.
Znamy już również daty niedziel handlowych, które będą obowiązywać w 2022 roku. Zakupy w galeriach i centrach handlowych będzie można zrobić: