Dziennikarka "Polityki" skazana za zniesławienie sędziów SN. "To szczególnie groźnie"

Ewa Siedlecka została w środę skazana za zniesławienie dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Dziennikarka przypisała im udział w tzw. aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Wyrok może być odebrany jako ograniczający wolność słowa" - stwierdziła Siedlecka.
Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Jak podają Wirtualne Media, sąd zajął się wpisami Ewy Siedleckiej na Twitterze i trzema tekstami, które ukazywały się w "Polityce" i na jej blogu. Chodzi o tzw. aferę hejterską. W 2019 roku Onetu opublikował artykuł, z którego wynikało, że pracujący w resorcie sprawiedliwości sędziowie mieli organizować akcję hejtowania i nagonki na sędziów przeciwnych reformie sądownictwa. Wówczas Ewa Siedlecka odniosła się do ustaleń w tej sprawie i nazwała dwóch sędziów - Konrada Wytrykowskiego i Macieja Nawackiego - "hejterami".

Sprawa trafiła do sądu. W środę sąd pierwszej instancji skazał dziennikarkę na karę 3 tys. zł grzywny i po 2 tys. zł nawiązki na rzecz każdego z pokrzywdzonych, a także na zapłatę 300 zł na rzecz Skarbu Państwa i po 300 zł dla oskarżycieli tytułem poniesionych kosztów procesu - informują Wirtualne Media. Oskarżyciele wnosili o dużo wyższą karę - 20 tys. zł nawiązki dla każdej poszkodowanej osoby, prace społeczne i cztery miesiące pozbawienia wolności.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

"Wyrok może być odebrany jako ograniczający wolność słowa"

Ewa Siedlecka nie była obecna na sali podczas ogłoszenia wyroku. Odniosła się do niego w tekście opublikowanym na stronie "Polityki". "Jest pierwszy wyrok w aferze hejterskiej zwanej też 'farmą trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości'" - napisała dziennikarka.

"Nie znam szczegółów uzasadnienia ustnego, ale wyrok może być odebrany jako ograniczający wolność słowa i krytyki funkcjonariuszy władzy. To szczególnie groźnie w państwie, w którym nie działa większość organów kontroli" - podkreśliła. Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej o: