Niedzielski: "W czwartek decyzja ws. szczepień dzieci w wieku 5-11 lat". Obostrzenia? Może od grudnia

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 i sytuacja epidemiczna w kraju - te dwa tematy zdominowała konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorza Cessaka. Szef resortu zdrowia był pytany o wprowadzeniu ewentualnych restrykcji. - Być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować właśnie takie decyzje - mówił.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, wystąpił na konferencji prasowej dotyczącej sytuacji pandemicznej w Polsce. Szef resortu nie wykluczył wprowadzenia restrykcji, jeżeli scenariusze rozwoju epidemii będą złe. 

W zależności do tego wariantu będziemy stosowali różne środki. Można powiedzieć przede wszystkim, że w przypadku jeżeli nie będziemy widzieli i nie będziemy mieli takich sygnałów, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadku, to na pewno wdrażane instrumenty będą już musiały przewidywać zwiększanie restrykcji, dalsze kroku związane z tym, żeby limity, które obowiązują w tej chwili miały bardziej dolegliwą postać. Ten scenariusz będzie oznaczał, że być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować właśnie takie decyzje

- mówił na konferencji prasowej. Ewentualne dodatkowe restrykcje będą polegały na zwiększaniu limitów związanych na przykład z obłożeniem kin, miejsc publicznych. Minister zdrowia podkreślił również, że - niezależnie od scenariusza dotyczącego obostrzeń - rząd jest przygotowany do rozbudowy bazy łóżkowej.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Stanowisko Rady Medycznej

Swoją opinię ws. restrykcji sanitarnych wydała Rada Medyczna, czyli organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Stanowisko, którego treść teraz poznajemy, wydano 22 listopada br. Rada Medyczna zarekomendowała m.in. jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione. Podkreślono też konieczność ograniczenia do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, w których liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Centrum handlowe w GdańskuRada Medyczna zaleca nowe obostrzenia. Jest treść rekomendacji

Niedzielski o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat. "Jesteśmy w przeddzień ważnej decyzji"

Tematem konferencji były też szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - mówił o nich prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dr Grzegorz Cessak.

- Liczymy, że do połowy grudnia dla tej najmłodszej grupy wiekowej dotrze do nas milion 100 tysięcy dawek szczepionki. Dodał, że "szczepienie dzieci może być jednym z najbardziej skutecznych działań na rzecz zdrowia publicznego".  Minister Niedzielski przekazał z kolei:

 Jesteśmy w przeddzień ważnej decyzji w sprawie szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Mamy zapowiedziane, że jutro [w czwartek 25 listopada - red.] taka decyzja będzie podejmowana przez Europejską Agencję Leków.

Jak wskazał, jeśli decyzja EMA będzie pozytywna, to szczepienia dzieci mogą ruszyć natychmiast po dostawie preparatów do Polski. - Mamy cały system przygotowany - podkreślił minister.

Więcej o: