Pogoda na Boże Narodzenie. Czy w tym roku możemy liczyć na białe święta?

Każdego roku liczymy na białe Święta Bożego Narodzenia. Niestety często zdarza się tak, że pogoda nas rozczarowuje i nie możemy cieszyć się śniegiem. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminową prognozę pogody, z której wynika, że w 2021 roku możemy jednak doczekać się śniegu w okresie świątecznym.

Jeśli tegoroczne prognozy na białe święta się sprawdzą, to trzeci raz w ciągu 10 lat w Boże Narodzenie będziemy mogli cieszyć się śniegiem. Czego konkretnie możemy spodziewać się według ekspertów?

Zobacz wideo Pancerne Leopardy skaczące w śniegu

Pogoda na Boże Narodzenie. Czy w święta spadnie śnieg?

Synoptyk IMGW przyznał, że są duże szanse na to, że w Święta Bożego Narodzenia będziemy mogli cieszyć się śniegiem.

- Wiemy, jakie jest prawdopodobieństwo, że między 24 a 26 grudnia temperatura średnia będzie poniżej zera. Dla województw wschodnich, od lubelskiego, przez podlaskie i częściowo mazowieckie, szansa w tych regionach wynosi 60 procent. W centrum to około 50 procent, na zachodzie kraju około 30 procent. To duże prawdopodobieństwo - powiedział w rozmowie z RMF FM synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jak podkreślił, w ciągu ostatnich 10 lat zaledwie podczas dwóch sezonów zdarzyło się, by śnieg pokrył przynajmniej 70 procent kraju.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Pogoda. Kiedy spodziewać się intensywnych opadów śniegu?

Zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia i potrwa aż do 21 marca 2022 roku, ale w wielu miastach w Polsce padał już śnieg, który jednak bardzo szybko się roztopił. Synoptycy prognozują, że intensywne opady śniegu nadejdą już w piątek 26 listopada. Na ten dzień synoptycy mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie trzech województw:

  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • świętokrzyskiego.

Śnieg pod koniec listopada spadnie również w centralnej części Polski - w województwie łódzkim i mazowieckim oraz na północy kraju.

Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Śnieżka (zdjęcie ilustracyjne)Karkonosze. Na Śnieżce odnotowano "dwucyfrowy mróz"

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: