Nowe święto państwowe 27 grudnia. Prezydent podpisze ustawę. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

W odpowiedzi na apel samorządowców oraz działaczy została wniesiona do Sejmu ustawa o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokument został przyjęty, a we wtorek 23 listopada ma zostać podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?
Zobacz wideo Były niemal doszczętnieByły niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie zniszczone, ale mają nowe życie

Prezydent Andrzej Duda podpisze we wtorek 23 listopada w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które będzie przypadało 27 grudnia. Celem święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Jak pisaliśmy w artykule z ubiegłego miesiąca, rozporządzenie uchwalono przez Sejm 1 października 2021 roku. Następnie za projektem opowiedział się Senat, który zagłosował jednomyślnie. 

Podczas wizyty w Poznaniu prezydent Andrzej Duda złoży wieniec na grobie generała Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego - na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Zostało to zaplanowane na godzinę 14. Następnie odbędzie się uroczystość podpisania Ustawy w Hotelu Bazar.

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Belgia. Zamieszki podczas protestu przeciw wprowadzeniu obostrzeń. Policja użyła armatek wodnychBelgia. Zamieszki podczas protestu, doszło do starć z policją [ZDJĘCIA]

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

W Polsce mamy łącznie 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Czy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zasili ich pulę? Niestety nie. W ustawie tego nie przewidziano. 

O tym, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, mówił we wrześniu prezydent Andrzej Duda, który udzielił wywiadu dla "Głosu Wielkopolskiego".

- Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda

Szczepionki (zdjęcie ilustracyjne)Poznań. Lekarze zniechęcali do szczepień. Jeden już ukarany

Więcej o: