Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dorosłych. Gdzie można się zaszczepić? [MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ]

We wtorek 23 listopada ruszyły darmowe szczepienia przeciw grypie dla dorosłych. Dawkę można przyjąć w jednym z blisko 3 tys. punktów szczepień. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

Jak informowaliśmy w poniedziałek, podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że od 23 listopada ruszą bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. Szczepienia będą prowadzone w około 3000 punktach szczepień. Dawkę mogą przyjąć osoby, które ukończyły 18 lat. Akcja potrwa do 31 marca 2022 roku bądź do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Czy można je łączyć ze szczepieniem przeciw COVID-19?

Dr hab. Ewa Augustynowicz, której słowa cytuje RMF FM, powołując się na PAP, podkreśliła, że "szczepienie przeciw grypie zmniejsza częstość zakażeń i ciężkość przebiegu choroby" i chroni przed powikłaniami w przebiegu grypy. Ponadto jest najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania.

Czy można łączyć preparat z tym przeciw COVID-19? Ekspertka wyjaśniła, że "osoby, które szczepiły się przeciw COVID-19 w dowolnym odstępie czasu mogą zaszczepić się przeciw grypie". Szczepienie przeciw grypie można przyjąć wraz ze szczepieniem przeciw COVID-19 czy szczepieniem przeciw pneumokokom.

Jak zaszczepić się przeciwko grypie? Zgłoszenia w dowolnym punkcie i bez recepty

Zainteresowani szczepieniem przeciwko grypie nie muszą mieć recepty, skierowania czy innych dokumentów. Wystarczy, że osoby bez objawów infekcji czy gorączki zgłoszą się do wybranego punktu i umówią termin. Przed szczepieniem należy jedynie wypełnić oświadczenie dostępne na stronie gov.pl, a następnie udać się na wizytę do lekarza, który podejmie decyzję, czy nie istnieją przeciwwskazania do przyjęcia preparatu. Mapę punktów szczepień oraz wzór oświadczenia można znaleźć TUTAJ

Więcej o: