RPO interweniuje ws. dziennikarzy i składa kasacje do SN: Zakaz wprowadzono niezgodnie z konstytucją

W sprawie trójki dziennikarzy, którzy zostali ukarani naganą za przebywanie na obszarze stanu wyjątkowego, Rzecznik Praw Obywatelskich wnisół kasację. Jak podkreślił, zakaz został wprowadzony niezgodnie z konstutucją.

O kasacji do Sądu Najwyższego poinformował serwis Rzecznik Praw Obywatelskich: Biuletyn Informacji Publicznej RPO. Sprawa dotyczy trójki dziennikarzy telewizji ARTE oraz AFP, którzy zostali ukarani za złamanie zakazu i przebywanie w strefie stanu wyjątkowego. 

Zobacz wideo 2 tysiące migrantów w białoruskim magazynie. Wielu dzieciom zabrakło miejsca. "Jest za zimno..."

Rzecznik Praw Obywatelskich. Kasacja do Sądu Najwyższego w sprawie ukarania trójki dziennikarzy 

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uniewinnienie ukaranych. Jak informuje portal, RPO zaskarżył orzeczenie na podstawie art. 110 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

"Zarzucił mu rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie prawa materialnego, art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym - poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, w sytuacji gdy czyny przypisane dziennikarzom nie wyczerpywały znamion tego wykroczenia." - podaje Biuletyn Informacji Publicznej. 

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.Granica z Białorusią. Wzrosła liczba rannych, przyjechały kontenery

Więcej informacji na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przeczytasz na stronie Gazeta.pl

W argumentacji RPO możemy przeczytać m.in., że zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP "zakaz przebywania dotyczy oznaczonych miejsc, obiektów i obszarów położonych na terenie objętym stanem wyjątkowym. Ponadto nie obowiązuje on przez cały czas trwania stanu wyjątkowego, lecz w "ustalonym czasie", a więc w czasie wyodrębnionym z czasu stanu wyjątkowego" orazoraz że Rada Ministrów "W rozporządzeniu powinna była jednak oznaczyć poszczególne miejsca, obiekty i obszary na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w których obowiązuje zakaz przebywania", a także "Powinna była też w rozporządzeniu ustalić przedział czasowy, w którym obowiązuje zakaz przebywania w tych miejscach, obiektach oraz na wyodrębnionych obszarach".

Cała argumentacja Rzecznika Praw Obywatelskich znajduje się pod tym linkiem [TUTAJ]. 

Granica białorusko-polska w pobliżu Grodna na BiałorusiKryzys migracyjny. Estonia odpowiedziała na apel i wyśle wojska do Polski

Dziennikarze ukarani za przybywanie w strefie stanu wyjątkowego

Troje dziennikarzy (dwójka pracująca dla francusko-niemieckiej telewizji ARTE oraz dziennikarka AFP) we wtorek 28 września wjechała do strefy stanu wyjątkowego. Jak tłumaczyli, stracili orientacje i zrobili to przez pomyłkę podczas powrotu z nagrywania materiału o kryzysie migracyjnym - poinformowała Gazeta Wyborcza. Dziennikarze zostali ukarani przez sąd naganą. 

Więcej o: