Szczepienia na grypę będą dostępne dla wszystkich pełnoletnich za darmo. Zapisy już od 23 listopada

Od wtorku 23 listopada osoby pełnoletnie będą mogły zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Proście państwo swojego lekarza, proście punkty szczepień o to, żeby zamówiły szczepionki - przekazał.

Na konferencji prasowej w poniedziałek 22 listopada Wojciech Andrusiewicz poinformował o darmowych szczepieniach przeciwko grypie. Chętni będą mogli zapisać się na nie już we wtorek 23 listopada.

Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Ministerstwo Zdrowia. Darmowe szczepienia przeciwko grypie dla osób 18+

- Szanowni państwo jeszcze jeden gorący apel, od jutra [23 listopada - red.] decyzją Ministerstwa Zdrowia, każda osoba 18+ będzie mogła się zaszczepić na grypę z refundacją. To znaczy mamy w tej chwili w agencji rezerw strategicznych dość dużą liczbę szczepionek przeciwko grypie, a wiemy, że na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Andrusiewicz dodał również, że szybka decyzja Ministra Zdrowia wynika z niewielkiego zainteresowania szczepionkami przeciwko grypie osób, dla których są one refundowane. 

Więcej wiadomości z Ministerstwa Zdrowia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Do niedawna ta refundacja obejmowała osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że punkty szczepień - blisko 3 tys. punktów, nie zgłaszają się po szczepionki. To znaczy, że te osoby z grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień - tłumaczył podczas konferencji rzecznik MZ

Szczepienia przeciwko grypie. Andrusiewicz: jest milion szczepionek w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Darmowe szczepienia, jak podkreślał Andrusiewicz, są przeznaczone dla każdego, kto ukończył 18 rok życia. Rzecznik wspomniał także o liczbie preparatów znajdującej się w Rządowej Agencji Rezerw.

- każdy z państwa, kto ukończył 18. rok życia może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie. Nie ma powodów by POZ odmawiał, ponieważ  jest ponad milion szczepionek dostępnych w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - mówił. 

Rzecznik MZ dodał także, że o szczepionki warto ubiegać się w miejscu swojego zamieszkania. 

- Proście, szanowni państwo, swojego lekarza, proście punkt szczepień, który jest na państwa terenie, o to, żeby zamówił szczepionki, a państwo macie prawo się zaszczepić - podkreślił.

Więcej o: