Abp Gądecki ofiarował tacę uchodźcom. Skandaliczna reakcja Ziemkiewicza: Teraz nie, szlaban, sorry

Arcybiskup Stanisław Gądecki 8 listopada zaapelował do wiernych o to, by w najbliższą niedzielę składali ofiary na tacę dla potrzebujących pomocy uchodźców. Nie spodobało się to jednak prawicowemu publicyście Rafałowi Ziemkiewiczowi, który stwierdził, że nie wesprze zbiórki na migrantów.

Arcybiskup Stanisław Gądecki 8 listopada zaapelował do wiernych, by wspomogli zbiórkę funduszy na pomoc migrantom. "Od kilku tygodni jesteśmy świadkami wyjątkowo trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Bez względu na okoliczności przybycia migrantów, na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego" - czytamy w apelu abp Stanisława Gądeckiego.

Zobacz wideo

Arcybiskup Stanisław Gądecki prosi wiernych o datki. Fundusze z tacy przekaże migrantom

W apelu do wiernych abp Gądecki przypomniał, że polski Kościół od samego początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej pomaga uchodźcom za pośrednictwem Caritas Polska i jego diecezjalnych oddziałów oraz delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. imigracji. Dodał, że w trakcie realizacji jest wsparcie ośrodków dla cudzoziemców oraz przygranicznych placówek Straży Granicznej, w których przebywają migranci i uchodźcy. Co więcej, w parafiach przygranicznych uruchamiane są Namioty Nadziei Caritas Polska.

"Potrzeby są jednak o wiele większe, dlatego zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritas Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce" - napisał w apelu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Więcej najnowszych informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zachęcił również wiernych do okazania solidarności. "Gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać" - zaapelował.

Skandaliczna reakcja Ziemkiewicza na tacę dla uchodźców: Sorry księże arcybiskupie

"W chwili, gdy polski Kościół powinien wspomagać obrońców polskiej granicy i modlić się za Ojczyznę - arcybiskup Gądecki zarządza, by niedzielna taca była przeznaczona na pomoc agresorom. To haniebne i niewybaczalne. I fakt, że nie dam teraz na tacę ani grosza jest tu najmniejszym z problemów"  - napisał pod swoim filmem na YouTube prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz.

- Teraz nie, szlaban, sorry księże arcybiskupie, ale jeżeli moja ofiara ma posłużyć wspieraniu agresji Aleksandra Łukaszenki na Polskę i powiększeniu hord najeźdźców, którym stawia czoła Polska, to nie, po prostu nie. To jest skandaliczne - mówił Rafał Ziemkiewicz. Jego zdaniem księża powinni odprawiać msze za obrońców granicy, a nie "zbierać pieniądze na rzekomo humanitarną pomoc dla najeźdźców".

- Oprócz miłosierdzia trzeba mieć jeszcze rozum, który tym miłosierdziem rządzi. Każda złotówka wydana na polepszenie bytu tych ludzi, których jako żywego tarana używa wschodni satrapa do ataku na Polskę, sprawi, że tych ludzi będzie więcej, a oni znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji - wyjaśniał.

Więcej o: