Kraków. Podwyżki pensji dla prezydenta i radnych. Jacek Majchrowski zarobi 20 tys. miesięcznie

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzyma 20 tys. 41 zł brutto, a pensja radnych wzrośnie do ok. 4 tys. zł. Radni przegłosowali podwyżki dla siebie oraz prezydenta w listopadzie 2021 roku, ale wejdą one w życie dopiero w sierpniu 2022 roku.

- Przez dość długi czas wynagrodzenie prezydenta i diety radnych utrzymywały się na tym samym poziomie. Dostrzegł to i zmienił ustawodawca - powiedział cytowany przez radio RMF FM szef klubu radnych PiS Włodzimierz Pietrus. I dodał: - Są to decyzje niepopularne, ale zapewne tak długo jak obowiązywały poprzednie stawki, te następne też będą obowiązywać przez dłuższy czas.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz o obchodach 11 XI: Na jeden dzień Kaczyński przenosi stolicę do Krakowa

Przeczytaj więcej podobnych informacji z Krakowa i Małopolski na stronie głównej Gazeta.pl.

Pensja prezydenta Krakowa będzie wyższa o ponad 7 tys. zł. Ale zarabiał dotąd 8 tys. zł netto

Pensja Jacka Majchrowskiego wzrośnie z 12 tys. 525 zł brutto do 20 tys. 41 zł brutto. Z kolei dieta radnych wyniesie około 4 tys. zł, wcześniej było to 2 tys. 684 zł netto. Wprowadzone podwyżki były możliwe dzięki sejmowej ustawie z września oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z października dotyczących wynagradzania samorządowców. 

- Niech każdy sobie odpowie, czy osoba zarządzająca ponad milionowym miastem i ponad 7-miliardowym budżetem powinna zarabiać więcej, czy mniej? - podkreślił Andrzej Hawranek szef klubu KO, który dodał, że prezydent zarabia obecnie niecałe 8 tys. zł netto. Radni przyjęli uchwałę w sprawie podwyżek w listopadzie, jednak wyższe wynagrodzenie krakowscy samorządowcy otrzymają dopiero w sierpniu. 

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Ile teraz zarabia poseł, ile marszałek Sejmu, a ile prezes NIK?

Rozporządzenie w sprawie podwyżek podpisane przez Andrzeja Dudę weszło w życie 1 sierpnia. Od tego czasu zarobki posłów wzrosły z ponad 8 do 12 tysięcy złotych miesięcznie. Z kolei ich diety wzrosły o 1,5 tysiąca złotych. Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu co miesiąc za prace dostają pensje w wysokości 20,5 tysiąca złotych, a wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremierzy i prezes Najwyższej Izby Kontroli - mają ponad 14 200 złotych wynagrodzenia zasadniczego oraz ponad 4 tys. tzw. dodatku funkcyjnego.

COVID-19. Praca medyków w szpitalu. Zdjęcie ilustracyjneCzwarta fala. Kolejne szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów [LISTA MIAST]

Więcej o: