Szkoły wyższe nie mogą żądać od studentów informacji dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19. Oznacza to, że osoby zaszczepione, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie podlegają kwarantannie, w przypadku wykrycia zakażenia w danej grupie studentów, również przechodzą na nauczanie zdalne.
Niektóre uczelnie już na początku października zdecydowały się na nauczanie zdalne bądź hybrydowe. Jednak wiele uczelni z całej Polski przechodzi na naukę zdalną dopiero teraz. Placówki nie dostały żadnych rekomendacji odnośnie przechodzenia na tryb zdalny, więc autonomiczne władze uczelni samodzielnie podejmują takie decyzje. A studenci już od pierwszych dni października dmuchają na zimne, podejrzewając, że nauczanie zdalne dosięgnie również ich. - U nas nikt nie kupił sobie semestralnego biletu na komunikację miejską, bo każdy bierze pod uwagę, że znów z dnia na dzień możemy być wysłani na zdalne i wyrzuci się kasę w błoto - mówiła "Wirtualnej Polsce" studentka z Wrocławia.
Jak podaje "Wirtualna Polska" na naukę zdalną od 8 do 22 listopada zdecydowały się również władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tam jednak władze od początku października wykłady odbywały się zdalnie, a ćwiczenia stacjonarnie.
Więcej informacji o koronawirusie i sytuacji epidemicznej w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zdalnie od 5 listopada uczą się też studenci Instytutu Techniczno-Informatycznego i Instytutu Społeczno-Ekonomicznego Akademii Zamojskiej. Z kolei przerwę od nauki stacjonarnej - od 18 listopada do 5 grudnia - mają studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Na Politechnice Wrocławskiej, jak poinformował WP rektor uczelni prof. Arkadiusz Wójs, lektoraty i zajęcia sportowe oraz kształcenie w zakresie kursów humanistycznych, społecznych oraz menedżerskich realizowane będą w trybie zdalnym synchronicznym. "W formie stacjonarnej prowadzone będą nadal kursy wyrównawcze dla studentów pierwszego roku, realizowane poza programem studiów" - napisał rektor PW.
W czwartek resort zdrowia przekazał, że ostatniej doby potwierdzono 24 882 zakażeń koronawirusem. Aż 370 osób zmarło z powodu COVID-19. Obecnie na kwarantannie przebywa 503 419 osób. Liczba Polaków, którym udało się pokonać koronawirusa, wzrosła do 2 843 270.