Katowice. W związku z czwartą falą zasady kolędy w archidiecezji ustalą sobie sami proboszczowie

W Archidiecezji Katowickiej tegoroczne kolędy z powodu pandemii koronawirusa mogą odbywać się nieco inaczej niż zwykle. - W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich - przekazał "Dziennikowi Zachodniemu" rzecznik abpa Wiktora Skworca.
Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

W związku ze wzrostem liczby zakażeń i zbliżającym się szczytem czwartej fali koronawirusa niektóre parafie zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności. Na Śląsku wizyty duszpasterskie w domach parafian już się rozpoczęły.

Katowice. Kolęda w 2021 roku. Parafie same zdecydują, jak będzie wyglądała

Jak poinformował "Dziennik Zachodni" na swojej stronie internetowej, Parafia Opatrzności Bożej w Katowicach na Zawodziu przekazała, że w tym roku kolędy będą odbywały się w zgodzie z obostrzeniami sanitarnymi. Księża udający się na wizyty duszpasterskie, będą musieli mieć maseczki, a także pamiętać o zachowaniu dystansu. Kancelaria parafialna dodała, że podczas wizyty będzie obecny duchowny i jedna osoba pełniąca służbę liturgiczną.

Więcej informacji o COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Głos w sprawie tegorocznych kolęd zabrał również rzecznik prasowy metropolity katowickiego ks. dr Tomasz Wojtal. Poinformował on, że tegoroczna decyzja w sprawie formy odwiedzin będzie należała do proboszczy i radnych parafii.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują Polacy Manifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

- W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich - cytuje słowa Wojtala portal.

Kolęda a COVID-19 w 2020 roku

W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa wiele parafii zdecydowało się na zmianę formy wizyt duszpasterskich. Część z nich zastąpiły msze święte dla parafian, inne zostały przełożone na późniejszy termin. Co do przebiegu samej kolędy nie było ustalonych ogólnopolskich zasad.

Abp Grzegorz Ryś Łódzki arcybiskup udziela dyspensy. "Nieobecność nie jest grzechem"

- Decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie do wizyty duszpasterskiej w danej diecezji - mówił wówczas ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej o: