Rodzina Izabeli z Pszczyny zawiadomiła prokuraturę ws. działań szpitala. "Poświadczenia nieprawdy"

Pełnomocniczka rodziny 30-letniej Izabeli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej kobiety, gdy leżała ona w szpitalu - informuje TVN24. Pacjentka zmarła w szpitalu w Pszczynie w wyniku zakażenia sepsą po tym, jak lekarze stwierdzili bezwodzie w 22. tygodniu ciąży. Śledczy badają sprawę.

30-letnia kobieta zmarła w szpitalu w Pszczynie pod koniec września, po niemal 24 godzinach hospitalizacji. Pacjentka ze zdiagnozowanym bezwodziem w 22. tygodniu ciąży pisała rodzinie, że lekarze mają czekać na obumarcie jej płodu. Podczas przyjęcia zdiagnozowano u niej ogólne zakażenie organizmu, cesarskie cięcie wykonano po stwierdzeniu obumarcia płodu. Sprawa ta wywołała ogromne poruszenie. W wielu miastach w Polsce zorganizowano nawet protesty pod hasłem "Ani jednej więcej".

>>> O sprawie więcej piszemy TU. <<<

Zawiadomienie o poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji medycznej

We środę poinformowano o nowym wątku w sprawie. Chodzi o złożone w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury - informuje TVN 24. - Zostało złożone zawiadomienie pełnomocniczki pokrzywdzonej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji medycznej 30-letniej pacjentki szpitala w Pszczynie. Chodzi o dokumentację z czasu hospitalizacji pacjentki w dniach 21-22 września - powiedziała Agnieszka Wichary, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Informację potwierdziła reprezentująca rodzinę 30-latki mecenas Jolanta Budzowska. - Weryfikacja dokumentacji medycznej jest istotna zanim o sprawie wypowiedzą się biegli, ponieważ w dużej mierze opierać się będą właśnie na tej dokumentacji - wyjaśniła, cytowana przez TVN24.

Nie podano, kto miał poświadczać nieprawdę ani czego miała dotyczyć. Śledczy chcą przesłuchać świadków. 

Więcej informacji na temat ograniczania praw kobiet na stronie głównej Gazeta.pl

Komunikat prokuratury ws. śmierci Izabelli 

Poniżej zamieszczamy komunikat Prokuratury Regionalnej w Katowicach, który został nam przesłany 2 listopada:

"W dniu 22 września br. Prokuratura Rejonowa w Pszczynie, w oparciu o zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożone przez członka rodziny, wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci pacjentki Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Następnie, w dniu 7 października br. śledztwo zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach" - pisała w oświadczeniu Katarzyna Żołna, członek zespołu prasowego prokuratury.

"Jak dotychczas ustalono pacjentka, będąca w 22 tygodniu ciąży, została przyjęta do szpitala w dniu 21 września w godzinach porannych, z uwagi na odejście wód płodowych. W chwili przyjęcia do szpitala przeprowadzono badania, w wyniku których stwierdzono, że płód jest żywy. U pacjentki stwierdzono ponadto podwyższony poziom CRP, w związku z czym pacjentce podano antybiotyk" - wskazano.

W dniu 22 września w godzinach wczesnoporannych, z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia pacjentki, przeprowadzono badania USG, w wyniku którego stwierdzono obumarcie płodu. Stwierdzono wysoki poziom CRP u pacjentki, w związku z czym podjęto decyzję o przeprowadzeniu zabiegu cesarskiego cięcia. Pomimo podjętych działań stan pacjentki pogarszał się, a następnie stwierdzono jej zgon" - dodano. 

"Dotychczas w toku postępowania przeprowadzono sekcję zwłok pacjentki oraz płodu. Wyniki sekcji zwłok wskazują z dużym prawdopodobieństwem, jako przyczynę śmierci pacjentki, na wstrząs septyczny po obumarciu płodu oraz zakażenie, po przedwczesnym odejściu wód płodowych, jako przyczynę obumarcia płodu. Ponadto zlecono badania toksykologiczne i histopatologiczne próbek pobranych ze zwłok pacjentki oraz płodu" - informowała prokuratura.

Na wstępnym etapie śledztwa zabezpieczono również dokumentację medyczną pacjentki ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie, a prokurator wystąpił ponadto o nadesłanie dokumentacji medycznej pacjentki z okresu leczenia pacjentki przez lekarza ginekologa, w tym z przeprowadzonych badań prenatalnych.

Zobacz wideo Ozdoba komentuje słowa Suskiego o śmierci przy porodach

Szpital zawiesił dwóch lekarzy

Dyrekcja szpitala w Pszczynie wydała w piątek 5 listopada kolejny komunikat, który odnosi się do śmierci 30-letniej pacjentki. "Dyrekcja Szpitala w Pszczynie bezpośrednio po tragicznym zdarzeniu przeprowadziła postępowanie wyjaśniające, przegląd procedur oraz sposobu działania oddziału. Na bieżąco i z najwyższą powagą weryfikuje również informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej" - czytamy na początku komunikatu. 

"W związku z trwającym postępowaniem, 5 listopada podjęto decyzję o zawieszeniu realizacji kontraktów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w czasie pobytu Pacjentki w szpitalu. W chwili obecnej lekarze nie pełnią w placówce swoich obowiązków. Szpital deklaruje pełną otwartość na współpracę z wszystkimi właściwymi organami podejmującymi działania kontrolne i wyjaśniające" - napisała dalej dyrekcja szpitala w Pszczynie. "Raz jeszcze przekazujemy Rodzinie Zmarłej Pacjentki szczere wyrazy współczucia i żalu" - napisano na koniec oświadczenia. 

Jest to już drugi komunikat szpitala. Wcześniej dyrekcja zapewniała, że lekarze działali zgodnie z procedurami i obowiązującym prawem. "W tym miejscu należy jedynie podkreślić, że wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania" - zaznaczyła dyrekcja szpitala w poprzednim oświadczeniu. 

Więcej o: