Ministerstwo zdrowia reaguje na wzrost zakażeń. "Ostrzejsze kontrole"

W środę odnotowano najwyższy wskaźnik zakażeń w czwartej fali koronawirusa. - Przed nami otwarcie szpitali tymczasowych we Wrocławiu i na Stadionie Narodowym. GIS skierował nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju - zapowiedział w czasie konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zarażeń koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 239 zakażeń koronawirusem.

"Z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 339 osób" - poinformował resort zdrowia.

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

W tej chwili przez pacjentów chorych na COVID-19 zajętych jest 15 316 łóżek, a 5 472 zostało wolnych. Z kolei 1 326 hospitalizowanych musiało zostać podłączonych do respiratorów, zostało 647 wolnych urządzeń.

Więcej najnowszych informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Zdrowia: Ponad 70 proc. zmarłych to osoby nie w pełni zaszczepione

- Ponad 70 proc. osób, które zmarły na COVID-19 to osoby, które nie były w pełni zaszczepione - mówił Wojciech Andrusiewicz rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że dzisiejsze dane stanowią wzrost o 30 proc. w porównaniu do danych z zeszłego tygodnia. Podkreślił, że najcięższa sytuacja jest w województwach: opolskim, wielkopolskim i śląskim. Dodał, że poprawiła się sytuacja w województwach podkarpackim, podlaskim i lubelskim. 

- Do 20 grudnia uruchomimy dodatkowe 13 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 - zapowiedział.

Pandemi koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum wystawienniczego w Lublinie, 22 kwietnia 2021MZ: 24 239 zakażeń koronawirusem i 463 ofiary śmiertelne

Ministerstwo zdrowia zaostrza kontrole

- Na prośbę ministra zdrowia wystosowano apel dotyczący ścisłego przestrzegania reżimu sanitarnego - dodał Andrusiewicz. 

- Przed nami otwarcie szpitali tymczasowych we Wrocławiu i na Stadionie Narodowym. GIS skierował nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju - zapowiedział rzecznik MZ.

Rzecznik MZ zaapelował także o przestrzeganie obostrzeń. - Maseczki w przestrzeni publicznej są konieczne - mówił.

Szpital na Stadionie Narodowym ponownie zostanie otwarty 

Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz liczby hospitalizowanych pacjentów wznawiają pracę szpitale tymczasowe, w tym ten na Stadionie Narodowym, który zacznie przyjmować pacjentów od 25 listopada. Na stadionie pojawi się sto łóżek oraz dziesięć respiratorów. Stadion Narodowy będzie ósmą placówką tymczasową na Mazowszu i czwartą w stolicy. W województwie mazowieckim działają tymczasowe szpitale w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i Płocku.

Więcej o: