Atak zimy już w listopadzie. Ostatnie chwile przed gwałtownym ochłodzeniem

Pierwszy śnieg na nizinach ma pojawić się już w ostatniej dekadzie listopada. Synoptycy przewidują również, że pod koniec trzeciego tygodnia miesiąca nastąpi w Polsce znaczne ochłodzenie. Możliwe są wówczas także opady śniegu na terenach podgórskich. Modele prognostyczne wydają się być zgodne - zima jest coraz bliżej.
Zobacz wideo Czy tej zimy znowu będziemy walczyć ze smogiem?

Dla miłośników mrozu i stęsknionych za zaśnieżonymi chodnikami, mamy dobrą wiadomość - zima jest coraz bliżej. Synoptycy wydają się być zgodni, że już w trzeciej dekadzie listopada w Polsce nastąpi duże ochłodzenie, a niedługo później pierwszy śnieg spadnie na nizinach.

Prognoza pogody. Pierwszy śnieg na nizinach w ostatniej dekadzie listopada

Modele prognostyczne wskazują, że pierwszy atak zimy nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Będzie miał on związek niżem nurkującym, który zmierza w kierunku południowego wschodu z północy kontynentu. Przechodzący front atmosferyczny przez Rosję, może przynieść opady w śniegu w Polsce jeszcze w tym miesiącu, a dokładnie pod koniec listopada.

Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATOWrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO

Więcej długoterminowych prognoz pogody przeczytasz na stronie Gazeta.pl

To jednak nie jedyne opady śniegu, które są prognozowane na listopad 2021 w kraju. W tym miesiącu śnieg spadnie również wcześniej - na terenach podgórskich i górskich. Tam najprawdopodobniej pojawi się już w ostatnich dniach trzeciego tygodnia listopada i na początku czwartego, czyli między 19 a 21 dniem miesiąca.

Pogoda w listopadzie. Ochłodzenie i mróz pod koniec miesiąca

Dla ciepłolubnych niestety nie mamy dobrej wiadomości, pierwszy powiew zimy i chłodu zapowiadany jest już na poniedziałek 22 listopada. To właśnie wtedy średnia temperatura kraju ma spaść do zaledwie 4 stopni Celsjusza. Prawdziwy mróz przewidywany jest z kolei na ostatnie dni miesiąca, kiedy to również szansa na wystąpienie opadów śniegu jest największa.

Prognoza na noc z 12 na 13 październikaKiedy spadnie pierwszy śnieg? Na północy Europy możliwe nawet -20 stopni

Dla chcących cieszyć się zatem jeszcze ostatnimi, ciepłymi dniami tego miesiąca, warto zrobić to do niedzieli 21 listopada, bowiem od tego dnia temperatura zacznie stopniowo się obniżać. Również w tym okresie przewidywane są opady śniegu na terenach podgórskich i górskich, z kolei pod koniec listopada ataku zimy mogą doświadczyć także mieszkańcy terenów nizinnych.

Więcej o: